Gripten korunma yolları

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Gripten korunma yolları
Koru Sincan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği doktorlarından Yard. Doç. Dr. Nazire Uçar, 'Tip A bütün yaş gruplarında orta ve şiddetli derecede hastalığa neden olurken, tip B hafif salgınlara yol açar ve daha çok çocukları etkiler' dedi. Nazire Uçar, gripten korunmak için şu önerilerde bulundu:

Virüsün en önemli bulaşma yolunun virüs bulaşmış ellerin göz ve ağız ile teması olduğunu unutmayın. Ellerinizi özellikle, yemekleri hazırlamadan önce ve sonra, yemek yemeden önce, tuvaleti kullandıktan sonra, elleriniz kirli olduğunda, evde birisi hasta olduğunda daha sık olmak üzere sabun ve su ile yıkayın.
Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınınız.
Yüzeyleri sık sık temizleyiniz.
Yeterli ve dengeli besleniniz.
Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınınız. Kapalı ve kalabalık ortamları sık sık havalandırınız.
Herhangi bir risk grubunda iseniz grip aşısı yaptırınız.
Gribe karşı aşının koruyuculuğu yüzde yüz olmadığı belirten Nazire Uçar, "Grip aşısı yapılması önerilen risk grupları 65 yaş ve üzerindeki kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dahil olmak üzere kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, kan hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar; Kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli yapılanlar ve bu kişiler ile aynı evde yaşayanlar, 6 ay - 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananlar, sağlık çalışanları, toplu alanlarda çalışanlar ve yaşayanlar, astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, nörolojik ya da nöromuskuler hastalıkları olan çocuklar ve bu çocuklar ile aynı evde yaşayan diğer kişiler risk grubunda olmasa bile mutlaka aşılanmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gripten korunma yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN