Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmam, sığınmacıların ‘yardım meleği’ oldu

Giriş Tarihi: 1.11.2016
İmam, sığınmacıların ‘yardım meleği’ oldu

İmam Yusuf Karabacak, 4 yıl önce bir parkta gördüğü Suriyeli aileden etkilendi. Karabacak, gece gündüz sığınmacıların yardımına koşuyor

Çubuk'ta 4 yıl önce parkta gördüğü bir Suriyeli ailenin durumundan etkilenerek sığınmacılara yardım için harekete geçen imam, ilçedeki Suriyeli, Iraklı, Özbek ve Afgan mültecilerin "yardım meleği" oldu. İlçeye 12 kilometre uzaklıktaki Ovacık Mahallesi'nde görev yapan imam Yusuf Karabacak, o günden beri gece gündüz demeden mahalledeki sığınmacıların yardımına koşuyor.

İŞ YERLERİNİ DOLAŞIP İŞ İSTİYOR
Çubuk'ta sığınmacıların "Yusuf babası" olarak bilinen Karabacak, zamanla ilçeye gelen mültecilerin ilk aradığı isim oldu. Karabacak, bu kişilerin isim, meslek ve iletişim bilgelerini de tutarak sadece yardım etmekle kalmıyor iş bulmalarına da aracı oluyor. Haftanın 7 günü ihtiyaç sahibi mülteciler ile ilgilenen Karabacak, hastaları tedavi ettiriyor, karnı açlara aş, açıkta olanlara ev buluyor. İmkanlarıyla yardım toplayıp bunları dağıtan Karabacak, çok sayıda aileye katkı sağlıyor. Kendisini yardımda "aracı" olarak niteleyen Karabacak, ilçedeki hayırseverlere yardımı amacına uygun bir şekilde ulaştırmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Boş vakitlerinde, izinli olduğu günlerde aracıyla yardımları toplayıp ihtiyaç sahibi ailelere ilettiğini anlatan Karabacak, şöyle konuştu: "Zalimlerden kaçarak ülkemize sığınan bu kardeşlerimizin dramları, çaresizlikleri beni çok etkiledi. Uzun uzun düşündüm ve 'bir şeyler yapmam gerek' hissiyle harekete geçtim. Evlerini tek tek dolaşırım, neye ihtiyaçları olduğu konusunda liste tutarım. Ona göre de yardımları kendilerine iletirim." Karabacak, hazırladığı listedeki, çalışabilecek durumda olan sığınmacıların yüzde 90'ına iş bulmaları konusunda vesile olduğunu belirterek, "Beni en çok mutlu eden de onları bir işe yerleştirebilmek. İlçedeki iş yerlerini dolaşıyorum, onları işe almaları konusunda yardım istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmam, sığınmacıların ‘yardım meleği’ oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN