Yeni gar dolup taştı vatandaşlar memnun

Yeni Ankara YHT Garı genç, yaşlı, öğrenci, memur her kesimden başkentliyi buluşturdu. Vatandaşlar dev hizmete tam not verdi

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Yeni gar dolup taştı vatandaşlar memnun
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açtığı Ankara YHT Garı'nda tarifeli seferler başladı. Başkentin mimarisine zenginlik katan Ankara YHT Garı'na gelen yolcular, verilen hizmetten memnun kaldıklarını söylediler. "Dünyanın en büyük projeleri arasında bulunan YHT garı için Ankaralılar, "Bu gar, Türkiye'de bir çağın kapandığının en açık göstergesidir" dedi. Vatandaşlar, tarihi Ankara Garı'na dokunulmadan inşa edilen yeni Garın, Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrolarına aktarma ile bağlanacak olmasından da memnun.

"YEMEK İÇİN KONYA'YA"
Yeni garı görmek için gelip hızlı treni ilk kez deneyimleyecek olan çocukluk arkadaşları M. Ali Bozkurt (18) ve M. Can Batak (18) da bu dev projenin özlemleri hızla bitirip gurbetleri yakın edeceğini söyledi. Ali Bozkurt, "Kahramanmaraş'tan üniversite okumak için geldim. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenciyim. Daha önce hiç hızlı tren kullanmamıştım ilk kez kullandım. Önceden yüksek ücretlere otobüsle geliyordum, öğrenci olarak beni yıpratıyordu hem de zaman kaybıydı. Bu sistemin hayata geçmesinin ardından ailemle buluştum, her hafta sonu beni görmeye geliyorlar. Cumhurbaşkanımızın Maraş'a da 2018 sonunda yüksek hızlı tren yapılacağını söylemesi bizi sevince boğdu. Öğrencilik artık çok kolay, özlemler hızla bitirilecek" dedi. Can Batak ise, "İki çocukluk arkadaşıyız biz, bunca yıl ayrılmamıştık, ilk kez üniversite ile ayrıldık dedik ancak hızlı trenlerle çocukluk arkadaşıma tekrardan kavuştum. Canımız sıkıldıkça birbirimizi görmeye geleceğiz, düşük bir ücretle şehirlerarası seyahat müthiş bir şey. Ben daha çok iç turizm olarak kullanacağım hızlı trenin gittiği her yere gidip gezeceğim" ifadelerini kullandı. Himmet Koman (70) ise "Bu gar Türkiye'de bir çağın kapandığının en açık göstergesidir" dedi. Koman, "Çok merak ettim gezmek için geldim, yaklaşık 3 saattir burayı geziyorum. Gelmişken eşim de Konya'da yemek yemek için bilet aldırdı, akşam yemeği için Konya'ya gideceğiz" şeklinde konuştu.

50 BİN YOLCUYA HİZMET VERECEK
TCDD tarafından ilk defa Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile inşa edilen ve inşası 2 yılda tamamlanan gar, 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Garı İşletmesi (ATG) tarafından işletilecek ve 2036 yılı itibarıyla TCDD'ye devredilecek. Garda, 134 otel odası, 12 kiralanabilir ofis ve 217 kiralanabilir ticari alan yer alıyor. Günlük 50 bin yolcuya hizmet verebilecek büyüklükte inşa edilen ve toplam 8 kattan oluşan yeni garın bodrum katında aynı anda 12 YHT setinin yanaşabileceği 3 peron ve 6 demiryolu hattı ve AVM bulunuyor. Yeni Gar'da 1'i engelli gişesi olmak üzere, toplam 27 bilet satış gişesi, 28 çalışma ofisi ve 2'si engellilere ait olmak üzere, toplam 50 araçlık otopark tahsis edildi.

'DERSLERİMİZİ POZİTİF ETKİLEDİ'
Hızlı trenleri kullanan en büyük kitle olan öğrenciler de yeni gara tam not verdi. Ankara'da yaşayan ancak üniversite eğitimi için Konya'ya giden Cansu Uğurlu (19), "Daha güvenli, azıcık ailemi özlesem trene atlayıp bir saat içerisinde annemin çorbasını yudumluyorum" dedi. Yurdagül Kılıç (19) ise "Gar müthiş olmuş, istediğimiz her şeyi bulabiliyoruz" dedi.

BİN 910 ARAÇLIK OTOPARKI MEVCUT
Yeni garda ayrıca danışma, toplantı salonu, personel dinlenme odası, yemekhane, bekleme salonu, kayıp eşya birimi, mutfak ve depo birimi, teknik oda, malzeme ve temizlik odası, hareket memuru odası, kumanda odası ile nöbetçi müdür odası da yer alıyor. Öte yandan 1. katta TCDD'ye ait çalışma ofisleri, mağaza ve kafe gibi ticari birimler yer alırken, 2. katta 38 odalı otel, fastfood üniteleri, ticari alanlar ve 2 toplantı salonu hizmete sunuluyor. Gar, 1850'si kapalı, 60'ı açık olmak üzere toplamda 1910 araçlık otopark kapasitesine sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni gar dolup taştı vatandaşlar memnun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN