Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Servis esnafı korsan avında

Korsan servislerin geçen seneye göre yüzde 50 artış göstermesi üzerine servisçi esnafı çareyi “C plakasız” servislerin peşine düşmekte buldu. Esnaf, korsanları fotoğraflayarak suçüstü yaptı

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Servis esnafı korsan avında
Okulların 19 Eylül'de açılmasıyla yeniden hortlayan C Plakasız korsan servisler aradan geçen sürede yüzde 50 oranında artış gösterdi. İşsiz kalma noktasına gelen servisçi esnafı, denetimlerin yetersiz olduğu gerekçesiyle çareyi korsan servisçilerin peşine düşmekte buldu. Servisçi esnafı şimdi her gün onlarca C plakasız servisi takip edip fotoğraflayarak "suçüstü" yapıyor ve gerekli yerlere şikayet ediyor. Esnafın SABAH Ankara'yla paylaştığı korsan servis fotoğrafları ise durumun vahametini gözler önüne seriyor. İşte geleceğimiz olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz korsanlar! 10 yıllık servisçi esnafı Mustafa Bulat, geçen seneye göre bu sene korsan servis sayısının yüzde 50 oranında arttığını söyleyerek, "Arabayı alan servisçilik yapıyor. C Plakalı servisçiler işsiz kalma noktasına geldi. Eskiden dolu giden servisçi esnafı artık servisi doldurmakta sıkıntı çekiyor. Korsan servisçiler ise hep dolu gidiyor. Çünkü devlete vergi vermiyorlar, araba bakımını yaptırmıyorlar, kasko vermiyorlar masraf ve giderleri yok. Büyükşehirden uygunluk belgesi almıyorlar. Dolayısıyla ucuz fiyatlar çekip aileleri kandırabiliyorlar" dedi.

'Veliler bu konuda çok dikkatli olmalı'
Korsan taşımacılığın artmasında denetim yetersizliğinin de payı olduğunu söyleyen Bulat, "Biz de son çare olarak esnaf arkadaşlarımızla C plakasız servislerin peşine düştük. Korsan servislerin fotoğraflarını çekip belgeleyerek zabıtaya şikayet ediyoruz. Fotoğraflar da her şeyi açıklar nitelikte zaten. Nasıl biz minibüs, dolmuş için 'J' plakalı araçlara biniyorsak, en değerlimiz çocuklarımızı da 'C' plakalı servislere bindirmeliyiz. Devletin çözmesi gereken konular olduğu gibi, velilerin de bilinçli davranıp korsanlara çocuklarını emanet etmemeleri lazım" dedi.

'Zabıta yerine trafik denetim çözebilir'
Korsan servislerin zabıtaya takılmaları halinde ufak bir ceza bedeli ödeyerek tekrar işe devam ettiklerinden bahseden Bulat, "Adamlar nasıl olsa vergi, sigorta bir şey vermiyor. Doğal olarak cezasını ödeyip işlerine devam ediyorlar. Ama zabıta yerine trafik denetime takıldıklarında araçları garaja çekiliyor ve 2 bin lira ceza kesiliyor. Bu daha yıpratıcı bir ceza. Eğer trafik denetim noktasında denetimler sıklaştırılırsa ve C plakasız servisler bu trafik denetime daha sık takılırlarsa korsan servislere ciddi anlamda bir çelme takılmış olur" diye konuştu.

Korsan servislerde çocuklar takip edilemiyor
Servislerin 3 ayda bir bakım yapılmak zorunda olduğunu söyleyen Bulat, "Servislerimizde rehberlerimiz var. Çocuklar koltuğa oturdukları anda koltuk sigortası devreye giriyor. Şimdi de servislerimizde bulunan GPRS Takip Cihazları ile ailelerin çocuklarının nerede olduklarını, ne kadar hızla gidildiğini kontrol etme şansları var. Korsan servislerde bunlar yok"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servis esnafı korsan avında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN