Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmen çocuklara Türkiye’den şifa eli

Irak’ta evlerinin bahçesinde oynadıkları esnada yapılan bombalı saldırıyla ağır yaralanan iki Türkmen çocuk başkentte tedavi ediliyor. Çocuklar ameliyatla yeniden sağlığına kavuşacak

Giriş Tarihi: 11.11.2016
Türkmen çocuklara Türkiye’den şifa eli
Şiddetin, bombaların nice hayatları aldığı Irak'ta, evlerinin bahçesinde oynarken bombalı saldırıda yüzlerinden ağır yaralanan ve görme yetilerini büyük oranda kaybeden iki Türkmen çocuğun tedavisi Türkiye'de yapılacak. Irak'ta yapılan ilk müdahale sonrası, ailesiyle birlikte Suriye üzerinden Türkiye'ye gelen kuzenler Abdullah El Mahmud (16) ve Bessem El Mahmud'un (11) tedavileri Sağlık Bakanlığı Ulucanlar Göz Hastanesinde gerçekleştirilecek. Çocukların amcası Muhammed El Mahmud yaptığı açıklamada, çocukların yaklaşık 9 ay önce Telafer'deki evlerinin bahçesinde oynarken savaşın acı yüzüyle tanıştığını, her ikisinin de ağır yaralandığını söyledi.

"BİZE TÜRKİYE SAHİP ÇIKTI"
Abdullah El Mahmud ile amcasının oğlu Bessem El Mahmud'un bahçede oynadıkları yere bomba isabet ettiğini belirten Muhammed El Mahmud, olaya ilişkin şunları anlattı: "Telafer'de yaşıyorduk, bomba patladı. Çocuklar, dışarıda oynuyordu. Bir çocuk daha vardı. Patlama sonrasında hemen çıkıp baktık, hepsi yaralanmışlardı. Birinin kolu koptu, diğerinin bacaklarında, kollarında yaralar vardı. Gözlerinden yara almışlardı. Hemen hastaneye götürdük. İlk müdahale yapıldı ama ilaç olmadığını belirttiler. İlaç ve tedavinin Türkiye'de olduğunu ve oraya gitmemiz gerektiğini söylediler. Irak'taki müdahaleden sonra aileleriyle Suriye'ye geçtiler ve oradan da Türkiye'ye geldiler. Türkiye'ye geldiğimizde yetkilileri bulduk, bizi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdüler. Orada müdahale edildi, sonra buraya getirdiler ve tedaviye başlandı. Bir hafta oldu geleli. Türkiye Cumhuriyeti bize sahip çıktı. Allah razı olsun. Sayın Bakanımız, doktorlar hepsi takip ediyor."

BAKAN AKDAĞ, ONLARI YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Göz Hastalıkları Uzmanı ve Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Pelin Yılmazbaş, tedavilerinden sorumlu olduğu Türkmen çocukların sağlık durumlarına ilişkin bilgi verdi. Çocukların durumlarının Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yakından takip edildiğini ifade eden Yılmazbaş, ilk muayene sonuçlarına göre, 16 yaşındaki Abdullah'ın sol gözünün görme yetisini büyük oranda kaybettiğini söyledi. Yılmazbaş, yapılacak testler sonucunda durumun tekrar değerlendirileceğini ve tedavi planlanının ona göre yapılacağını anlatarak, "İlk belirlememize göre, sol gözünden pek fayda görebileceği inancında değiliz. 11 yaşındaki Bessem El Mahmud da, bombalı saldırıda bir elini kaybetmiş, sağ gözü de görme yetisini yitirmiş. Sağ gözünde çok ağır yaralanma var. Kirpikleri, gözünün içine giriyor ve çok canı yanıyor. Öncelikle kirpiklerdeki bozulmayı düzelteceğiz, daha sonra da kornea nakliyle başlayan bir dizi ameliyata alacağız. Büyük ihtimalle, tedavi sonrasında ışık hissini ve çok az oranda bir görme sağlayabiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmen çocuklara Türkiye’den şifa eli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN