Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devletten indirim Haberhattı bayilerden ek zam

ÖTV’siz araç yenileme şansı yakalayan şoför esnafının sevinci kursağında kaldı. Şoförler, anlaştıkları firmaların kanundan sonra kendilerine ek zam talep ettiklerini belirterek, “Fiyatlar normale dönene kadar da almayacağız” dedi

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Devletten indirim Haberhattı bayilerden ek zam
Ankaralı şoför esnafının araçlarını yenilemek için Büyükşehir'den beklediği yazı geldi. Bunun üzerine araç bayilerine yönelen esnaf, gördüğü fiyatlar karşısında büyük şok yaşadı. Şoför esnafının ÖTV'siz fiyatla ucuza araç yenilemek için kendilerine geleceklerini duyan araç bayileri, araçlarına yüzde 5-10 civarında zam yaptı. Konu hakkında konuşan Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Genel Sekreteri Tunay Kılıç, "Yıl sonu araç fiyatları düşer, kampanyalar olurken bu sene tam tersi oldu" dedi.

"FIRSATA ÇEVİRDİLER"
Her zaman şoför esnafına yardımcı olmaya çalışan araç bayilerinin, "nasıl olsa talep var" diye ek ücret talep ettiklerini belirten Kılıç, "Esnafımız ÖTV indirimi Resmi Gazetede yayınlanarak uygulamaya geçileceğini duyduğundan itibaren fiyat araştırmalarına başladı. Fiyatları konuştular, anlaştılar, kaporalarını verdiler. Şimdi satış aşamasında ise ek ücret talebiyle karşılaşmış durumdalar. Hatta satışını önceden gerçekleştirmiş olan esnafımıza sonradan ek ücret talebi bile gelmiş durumda. Bu zamlardan dolayı araç almaktan vazgeçen esnaflarımız bile oldu. Bazı firmalar bazı modeller için ticari taksi kampanya ve indirimlerini kaldırdılar. Bu dönemdeki esnafımızın araçlara yönelik artan taleplerini firmaların fırsata çevirdiğini görüyoruz" şeklinde konuştu.

'ANLAŞMAYI BOZDULAR'
46 yıllık taksi şoförü Duran Atalay, "Firmalar indirimi bize, pazarlık fiyatı bir kenara, anahtar teslim fiyatı üzerinden bile yapmıyorlar. Direkt liste fiyatından yani tavan fiyat üzerinden yapıyorlar. Kanun daha çıkmadan anlaştığımız aracın üzerine şuan keyfi bir şekilde firma 2 bin 500 lira fiyat eklemiş durumda. Üstelik bu süre zarfı içerisinde piyasada araçları zam gelmediğinin de altını çizerim. Piyasa fiyatları bize söylenen fiyatlardan daha ucuz şuan. 47 bin liralık araç için 34 bin için anlaşmış, kaporasını da vermiştik ama kanun çıktıktan sonra gittiğimizde bize aracın fiyatını 36 bin 500 yaptıklarını söylediler" dedi.

ARAÇ YENİLEMEKTEN VAZGEÇTİLER
İlgili kanun çıktıktan sonra trafiğe çıkamayacak durumda olan bazı istisnalar dışında taksi araçlarında bir değişiklik yaşanmadığını belirten Atalay, "Esnaf borçlanarak araçlarını yenilemeye gidiyordu, bir de firmalardan böyle bir darbe gelince çoğu esnaf araçlarını yenilemekten vazgeçti. Şuan bu duruma kızgın olan şoför esnafı da araç fiyatları normal piyasa fiyatlarına dönene kadar direnecek ve araçlarını yenilemeyecek. Şuan araç almaktan vazgeçtik biz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletten indirim Haberhattı bayilerden ek zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN