Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide kış lastiği mesaisi

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Sanayide kış lastiği mesaisi

Havaların soğumasıyla birlikte araç sahipleri de kış lastiği taktırmaya hız verdi. Sanayi siteleri hem ceza almak istemeyen hem de can güvenliğini sağlamak isteyen başkentli vatandaşlarla doldu taştı

Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Perşembe günü başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

DEĞİŞTİRMEYENE 602 TL CEZA
Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak. Söz konusu uygulama, 1 Nisan'da sona erecek. Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince, 1 Aralık 2015-1 Nisan 2016 arasında 87 araç sahibine 51 bin 227 lira, Emniyet Genel Müdürlüğünce 2 bin 927 araç sahibine 1 milyon 722 bin 405 lira, Jandarma Genel Komutanlığınca da 299 araç sahibine 177 bin 487 lira ceza kesildi. Geçen kış şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 3 bin 313 ticari araç sahibine, kış lastiği takmadıkları için toplam 1 milyon 951 bin 119 lira para cezası uygulandı. Yetkililer, bu yıl araç sahiplerini ceza almamaları ve can güvenliği noktasında uyardı.

SÜRÜCÜLER DAHA BİLİNÇLİ
Yaklaşık 17 yıldır başkentte lastikçilik yapan Fatih Tezel (32) söz konusu uygulamayı ve yaşanan yoğunluğu değerlendirdi. "Yoğunluk arttı, gece geç saatlere kadar mesai yapıyoruz" diyen Tezel, "Artık can güvenliği ön planda. Sürücülerimiz daha bilinçli. Şu anda çok yoğunuz, gece geç saatlere kadar mesai yapıyoruz. Memurlar iş çıkışı geldiği için mecburen mesai yapıyoruz. Hafta sonları kilit vaziyette burası, aşırı yoğunluk oluyor. Hafta içi günde 200 araç, hafta sonları da 200-250 araç lastiğini değiştiriyoruz. 1 Aralık'a günler kala ise saatte 40 araç lastiği değiştirdiğimiz de oluyor. Genelde kasım ayında geliyorlar, biz ekim ayında değişime başlamalarını tavsiye ediyoruz ama yoğunluk kasımda. Vatandaşlara lastiklerini zamanında değiştirtmelerini öneriyorum. Araçları yola bağlayan lastikleridir, hayatımız 4 teker üzerinde. İhmal etmeyelim" şeklinde konuştu.

'KAR YAĞMASINI BEKLEME'
Ceza ve artan kazaların insanlar üzerinde caydırıcı etkisi olduğunu belirten Tezel, lastik değiştirme konusunda gençlerin daha bilinçli olduğunu söyledi. Tezel, "Vatandaşlarımız artık daha bilinçli, lastiği değiştirmek için artık karın düşmesini beklemiyorlar. Bunda cezalar ve kazalar da etkili oldu. Önce lastiğimi tak, sonra kaportacıya gideceğim diyenler azaldı. Yüzde 70'i kar düşmeden değiştiriyor. Yüzde 30'u ise tüm ceza ve onca kazaya rağmen karın düşmesini bekliyor. Rakamlara baktığımızda genç araç kullanıcıları daha bilinçli. Mevsimi geldiği anda kapımızı ilk gençler çalıyor" diye konuştu.

'ÖNEMLİ OLAN CAN EMNİYETİDİR'
Öte yandan araçlarının lastiklerini değiştirtmek için gelen vatandaşlar ise "Yaşamak için kış lastiklerini ihmal etmeyin" çağrısında bulundu. Barlas Kocabaş (62), "Benim için önemli olan can emniyetim. Kış lastiğini takmayanlar yüzünden birçok kazaya denk geldik. Zinciri bile olmadan dağa çıkmaya çalışanlar var, lastik çok önemli. Bu yasa çok rahatlattı yolları keşke daha önce gelseydi" dedi. Doktor Nazan Günel (60) ise, "Hem kendimin hem de diğer sürücülerin can güvenliği için lastiğimi değiştirtiyorum. Kış geldiğinde yüzlerce kazada yaralanmış hasta geliyor. Zincirleme kazalarla doluyor hastaneler. Son güne bırakanlara sesleniyorum; Yasa için değil, yaşamak için ihmal etmeyin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide kış lastiği mesaisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN