Şaşmaz’ın hurdaları dönüşüme gidecek

Şaşmaz oto sanayide bine yakın sahipsiz hurda aracın taşıma işlemleri başladı. Etimesguttaki yediemin deposuna taşınacak araçların sahiplerine 15 gün süre verilecek. Alınmayanlar dönüşüm için MKE'ye gidecek

Giriş Tarihi: 18.11.2016
Şaşmaz’ın hurdaları dönüşüme gidecek
Ankara'nın en büyük ve gözde oto sanayi sitesi olan Şaşmaz Oto Sanayi sitesinde yaklaşık 20 yıldır büyük sorun olan ve taşınmaz denilen yaklaşık bin sahipsiz hurda araca sonunda çözüm bulundu. 4 yıldır sorun üzerine yoğunlaşan ve Ankara Otosanatkarlar Odasıyla istişarelerde bulunarak çalışmalarını yürüten Etimesgut Belediyesi, belirlemiş olduğu teknik ekiplerle hurda araçları yeni düzenlediği Etimesgut Yediemin Deposu'na taşımaya başladı.

İKİ AYA BİTECEK
Güvenli bir hale getirilen, elektrik ve suyun olduğu, çevre düzenlemesinin yapıldığı, araçların kayıt altına alınacağı Yediemin Deposu ile hurda araçların yol açtığı yoğun trafik ve kazalar yüzünden esnafın iş yapamaz hale gelmesi son bulurken, başkente yakışmayan görüntülerin önüne geçilecek. Bu taşıma işlemi oto sanayinin temizlenmesine de büyük katkı sağlayacak. Deponun, hurda araçlarının kayıt altına alınarak toplandığı, elektrik, suyun olduğu 24 saat güvenli bir bölge olacağını belirten Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Satılmış, "Eski deponun olduğu bu yer kaçak otopark olarak kullanılıyormuş. Burada 4-5 metre yüksekliğinde hafriyat artıkları vardı, bir çukur vardı lağım artıkları dışarıdan gidiyordu hepsini temizledik, alt yapısını asfaltını düzelttik. Hurda araçların taşınma işlemlerine başlandı. 1-2 aya kadar biter" diye konuştu.

Eritilip sanayiye kazandırılacak
Satılmış, hurda araçları keyfi olarak almadıklarını, işlemlerin ilgili kanunlar ve belli bir prosedür çerçevesinde gerçekleştiğini ifade etti. Satılmış daha sonra şunları söyledi: "Biz bu araçları ilk önce tespit ettik, sonra sahiplerine tebligatla 15 gün süre verdik araçlarını kaldırmaları için. Herhangi bir cevap gelmezse taşıma işlemlerine başlıyoruz. Bu taşıma işlemlerini gerçekleştirirken de ileride bir sıkıntı oluşmaması için mevcut araç durumunu tutanak altına alıp fotoğraflıyoruz. Belli bir zaman var, o zamana kadar depomuzda araçlar bekletilecek. Sonra MKE'ye hurda yapılması için gönderilecek. Araçlar eritilip tekrar sanayiye kazandırılmak için geri dönüşüme uğrayacak" dedi.

'Esnaf işlerine sorunsuz devam edecek'
Ankara Oto Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu ise, "Bundan önceki dönemde de Ankara Valiliği, Çevre İl Müdürlüğü ile hurda araçların tespitleri noktasında çalışmalar yapmıştık. Bu tespitlerimizi de ilgili makamlara bildirdik. Esnaftan odamıza bu konuda gelen çok şikâyet vardı. Her cadde, sokakta olan bu terk edilmiş hurda araçlar sanayimiz için kötü imaj oluşturuyorlardı. Bu da gelen müşterilere olumsuz etkisi oluyordu. Acaba benim aracımdaki parçaları söküp bu araçlardan mı parça takılıyorlar veya benim aracımda da mı tamir olmayıp böyle olacak diyerek müşterilerin kafalarından soru işaretlerine yol açıyordu. Bundan sonra esnafımız işlerine sorunsuz bir şekilde devam edebilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şaşmaz’ın hurdaları dönüşüme gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN