Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahraman subayın mezarı 95 yılın ardından bulundu

Sakarya Muharebesi’nin son kalesi Haymana’da şehit düşen 42’nci Alay Komutanı Binbaşı Alparslan’ın kayıp mezarı Katrancı köyünde bulundu

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Kahraman subayın mezarı 95 yılın ardından bulundu
Sakarya Meydan Muharebesi kahramanlarından, Giresun Tirebolulu Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'ın, Yunan askerleri tarafından şehit edildiği Haymana'nın Katrancı Köyü'ndeki kayıp mezarı, köylüler tarafından yapılan arazi düzenlemesinde ortaya çıktı. Yapılan incelemede bulunan mezarın 95 yıl önce Mangaldağı'nda Yunan askerlerine geçit vermeyen kalede kahramanlık destanı yazan Tirebolulu 42. Alay Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'a ait olduğu belirlendi.

KADINLAR DEFNETTİ
Şehit Binbaşının mezarının dedeleri tarafından anlatıldığını belirten Katrancı Köyü'nden Mehmet Kaya şunları söyledi: "Biz öncelikle burayı devletimizden anıtlaştırmasını istiyoruz. Kahraman Binbaşı ile ilgili büyüklerimizin anlattıkları şu şekildedir. Cephede şarapnel parçası ile kolu kopacak şekilde yaralı olarak köye gelir. Köydeki kadınlar yaralı binbaşıyı saklamak isteseler de Yunan askerleri tarafından yapılan takip sonucu bulunur ve Katrancı köyünde şehit edilir. Tabi yine köydeki kadınlar ona bir mezar kazarak onu buraya defnederler. O dönem köyün tüm erkekleri cephededir. O günden sonra mezarı bir türlü bulunamamıştı. Arazi çalışmasında köylülerin dikkatini bu taşlar çekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahraman subayın mezarı 95 yılın ardından bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN