10 yıllık atıl bina öğrencileri kaçırıyor

Giriş Tarihi: 23.11.2016
10 yıllık atıl bina öğrencileri kaçırıyor

Yenimahalle’de bir okula ait metruk bina korku ve tehlike saçıyor. Tinerci ve bağımlıların mekânı bina yüzünden öğrenciler okuldan kaydını aldırıyor

Yenimahalle Güventepe Mahallesi'nde tinercilerin mesken tuttuğu metruk bina eğitime engel oluyor. Yaklaşık 10 yıldır atıl vaziyette bulunan, hırsız ve tinercilerin yerleştiği bina yüzünden öğrenciler okula gidemiyor, vatandaşlar ise önünden geçmeye korkuyor. "Burası yüzünden çocuklarımızı okuldan almak zorunda kaldık" diyen veliler yetkililerin sessiz kalmasına isyan ederek acil bir çözüm istediler.

"KÂBUSUMUZ OLDU"
Binanın olduğu mahallede kırtasiye dükkanı işlettiğini söyleyen aynı zamanda da mağdur olan Abdullah Koçyiğit (65), "Hırsız, tacizci ve tinercilerin mesken tuttuğu bu bina yüzünden çocuklarımız evden çıkıp okula gidemez oldu" dedi. Koçyiğit, "Metruk bina, hemen yan tarafındaki Mevlana Ortaokulu'na ait. Okul yönetimi burayı 10 yıl önce arsa sahibinden okulu genişletmek için satın aldı, istimlak etti. Ev sahibi, devletin mülkü olmasına rağmen 5 yıl boyunca burayı kiraya verdi. Sonrasında boşalttı. O günden sonra cam çerçevesi indirilen bu iki katlı bina tam bir korku evi haline geldi. Ne huzurumuz kaldı ne güvenliğimiz. Yıkım uygulaması da yapılmıyor. İçindeki tinercilere karşı bir önlem de alınmıyor. Geceleri geçtim, artık gündüzleri bile buranın önünden geçemez olduk. Küçücük çocuklarımızın kabusu oldu" diye konuştu.

HER GEÇEN GÜN ÖĞRENCİ KAYBEDİYOR
Koçyiğit, binadaki tinercilere karşı bir önlem alınması için okul yönetimi başta olmak üzere emniyet, İl Milli Eğitim gibi birçok yetkili makama başvuruda bulundukları söyledi. Koçyiğit, "Yıllardır burada oturuyorum, tüm çocuklarım bu okuldan mezun oldu ancak son evladım kaçtı. Okul yönetimine onlarca veli toplanıp gittik, hocam bir çare bulun. Bu bina sizin, ya yapın ya da yıkın dedik. İmza topladık, şikayet ettik ama yok. Gelen öğrenci ardına bakmadan kaçıyor. Her yıl 700-800 öğrenci ile başlıyor yıl ortası gelmeden daha ilk aylarda sayı 500'e düşüyor. Aileler çocuklarını okuldan aldı" diye konuştu.

BU BİNA EĞİTİM HAKKIMIZI YUTTU
"Bizim çocuklarımız her gün evlerinden 1 saat uzaklıktaki okullara gitmek zorunda kaldı" diyen esnaf Koçyiğit, yetkililere seslendi, "Bu bina eğitim hakkımızı yuttu, çocuklarımızı duyun" dedi. Koçyiğit, "Evlerimizin yakınındaki okul dururken Batıkent'e, Demetevler'e gidiyor çocuklarımız, çoğumuzun servis parasını karşılayacak durumu da yok. Çok mağduruz. Bu semtte çocuğunu okula gönderen 600 aile de hem şikayetçi hem mağdur. Ayrıca 1969'da yapılan bu okul da çok kötü durumda. Duvarları vs. çatlak, tadilat gerekli ancak onarım yapılmadı. Çocuklar metruk binadaki tehlikeden kurtulsa okuldaki çatlak riskiyle okumak zorundalar" ifadelerini kullandı.

HEPSİ YIKILDI BİR BU BİNA KALDI
Kendisinin de bu okulda okuduğunu şu anki durumuna çok üzüldüğünü belirten Güventepe Mahallesi Muhtarı Aydın Temeltaş (55), "Göreve geldiğimden bu yana mücadele veriyorum bu metruk binanın yıkılması için. Yakında bir sürü bu şekilde bina vardı hepsi yıkıldı, bunun sahibi yüzünden ilk başta yıkılamadı şimdi de bakan yok. İlçe Milli Eğitime dilekçe verdim, Valilikteki toplantıda dile getirdim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıllık atıl bina öğrencileri kaçırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN