Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkentin Guinness rekorlu müzesi etkinliklerin yeni adresi

Dünyanın en büyük satranç koleksiyonuna sahip Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, etkinliklerle yaşayan müze haline geldi. Müze yıl sonuna kadar müzik ve sinemaseverleri bir araya getirecek

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Başkentin Guinness rekorlu müzesi etkinliklerin yeni adresi
Başkentte 105 ülkeden toplam 588 satranç takımının sergilendiği ve bu özelliği ile Guinness rekorlar kitabına giren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Ankara'nın kültür ve sanat etkinliklerinin yeni adresi oldu. Geçen yıl 13 Ekim'de kapılarını ziyaretçilerine açan Satranç Müzesi'nde satranç eğitimlerinin yanı sıra 'müzik dinletileri, 'beş çayı söyleşileri, 'iş çıkışı sohbetleri' ve her ayın üçüncü cuma günü gerçekleştirilen 'Satranç temalı film gösterimleri' ile Ankara'nın "yaşayan müzesi" olarak hizmet veriyor. Yerli ve yabancı her yaştan konuğu ağırlayan Müze, yıl sonuna kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

YENİYIL KONSERİ 17 ARALIK'TA
Satranç Müzesi, yarın ve 17 Aralık'ta müzik severleri bir araya getirecek. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Yeşim Alkaya Yener'in öğrencileri, basta Soner Yıldırım, viyolonselde Doğa Saygı, piyanoda Dilan Dereli, Emin Ersöz Yiğit ve Cansu Önder'den oluşan topluluk Ankaralılara yarın "Geçmişten Günümüze Klasik Müzik Şöleni" sunacak. Aralık ayında da müzik dinletilerine devam edecek olan Satranç Müzesi, 2016 yılının son konserinde, operadan operet ve napolitenlere uzanan müzik ziyafetinde, Ankara Devlet Operası sanatçılarında oluşan toplulukla 17 Aralık Cumartesi günü "Yeniyıl Konseri" verecek.

16 ARALIK'TA FİLM GÖSTERİMİ
Satranç Müzesi'nde her ayın üçüncü cuma akşamı düzenlenen "Sinema ve Satranç Söyleşileri" etkinliğinde ise 16 Aralık tarihinde "Satranç Oyuncuları" (The Chess Players) filmi sinemaseverleri müze atmosferinde bir araya getirecek.

ANKARA TEMALI TASARIM YARIŞMASI
Türkiye'nin ve dünyanın en büyük satranç müzelerinden biri olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, "Ankara Temalı Satranç Takımı Tasarım Yarışması" ile de farklı bir sanatsal etkinliğe imza atıyor. Ankara Kalkınma Ajansı ile birlikte düzenlenen yarışma ile başkenti temsil eden yapıların kültürel, mitolojik ve etnografik değerlerinin satranç tahtasına taşınması hedefleniyor. "Anıtsal Mimari Yapılar", "Ankara'nın Tarihi, Mitolojik ve Etnografik Öğleri" ile "Kültürel Turistik Öğeler" olmak üzere üç kategorideki yarışmaya 2017 Şubat ayına kadar başvuru yapılabilecek. Yarışma sonunda birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin, üçüncüye 5 bin lira, ayrıca 3 esere biner lira mansiyon ödülü verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentin Guinness rekorlu müzesi etkinliklerin yeni adresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN