Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafız Abdullah’ın eserleri CSO’da

Sahnesinde sıklıkla klasik batı müziği eserlerine yer veren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) konser salonunda bu kez Hafız Abdullah’ın ilahi ve naat’larına genç kuşak besteciler tarafından yapılan yorumlar yankılanacak

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Hafız Abdullah’ın eserleri CSO’da
Bir asırlık ömrünü hafız ve talebe yetiştirmeye adamış Elazığ'ın tanınan simalarından Kur'ra hafız, yazar, şair ve hattat Abdullah Nazırlı'nın "Divan-ı Nazlı" adlı eserinde yer alan yaklaşık 300 Osmanlıca- Türkçe şiiri kapsayan "Milletlerarası İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması" sonuçlandı. Adını taşıyan Hafız Abdullah Nazırlı (HAN) Vakfı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile resmi ve özel kuruluşların desteğiyle, ülkemizde ilk defa milletlerarası düzeyde gerçekleşen ilahi ve naat'tan oluşan eserler değerlendirmeye alındı.

14 ESERE ÖDÜL
Yürütme Kurulu Başkanı Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun yönetiminde yapılan ve Gazi Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Güzel Sanatlar Genel Müdürü M. Salim Tokaç, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, Tasavvuf Musikisi Topluluğu Sanat Yönetmeni Yusuf Kayya, Bestekâr Amir Ateş ve Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Türker Eroğlu'dan oluşan jüri heyeti, yarışmaya katılan 227 eserden şartnameye uygun görülmeyen elemeler ile 176 eseri online ortamda değerlendirdi. Jüri heyeti ekim ayında yaptığı son toplantısında finale kalan 30 eserden 14'ünü ödüle layık gördü.

3. KONSER İSTANBUL'DA
İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması, marifete hasret gönüllere bir sadâ olabilmek amacıyla başta ülkemiz olmak üzere, İslam coğrafyasındaki kan ve gözyaşından bitkin düşen bütün mahzun gönüllerin soluklanmasına ve bir nebze ferahlamasına vesile olacağı inancı ile yola çıkılan "İlahi Aşk İçin Sadâ" tasavvuf musikisi konseri, 29 Kasım saat 19.00'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda tasavvuf severlerle buluşacak. Yarışmada ödüle değer görülen eserlerden oluşan ve ilki, 11 Kasım'da Konya'da düzenlenen konserler dizisi Ankara'dan sonra İstanbul, Elazığ ve Üsküp'te HAN Vakfı ve destek veren kuruluşlarla sürdürülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafız Abdullah’ın eserleri CSO’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN