Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kahramanlık’ Kazan’a yakıştı

“Kahramanlık” unvanı alan Kazan’ın Belediye Başkanı Lokman Ertürk, FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde 9 şehit, 92 gazi veren ilçenin destansı mücadelesini anlattı

Giriş Tarihi: 25.11.2016
‘Kahramanlık’ Kazan’a yakıştı
Kahramankazan'ın FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinde büyük bir rol üstlendiğini söyleyen Belediye Başkanı Lokman Ertürk, "Üstlendikleri bu rol, Türkiye Cumhuriyeti'nin darbeci hainler tarafından ele geçirilmesini, demokrasimizin geri dönülemeyecek şekilde yara almasını, ezanlarımızın susturulmasının engellenmesinde oldukça önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın televizyon ekranlarında halkı meydanlara inmeye çağırmasının ardından, vakit kaybetmeden halkımızla birlikte Kazan Meydanı'nda buluşmaya başladık. Cumhurbaşkanımıza, Başkomutanımıza, liderimize, demokrasimize ve Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsında tüm demokratik kazanımlarımıza sahip çıkmak için sokaklara indik. Yapılan çağrı doğrultusunda bazılarımız Esenboğa Havalimanı'na, bazılarımız Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne ve bazılarımız da 4'ncü Ana Jet Üssü'ne yöneldik" diye konuştu.

"10 BİN KİŞİYLE YÜRÜDÜK"
Ertürk şöyle devam etti: "Ankara'yı vuran uçakların ilçemiz sınırlarındaki 4'ncü ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kalktığını anladığımız andan itibaren insanları buraya yönlendirdik. Kısa sürede kadın, çocuk ve yaşlıların da aralarında bulunduğu 10 bine yakın vatandaşımızla burada toplandık. Tabi bunu yaparken buranın darbenin merkez üssü olduğunu bilmiyorduk. Daha sonra 4'ncü Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim'i arayarak ne olduğunu sormak istedim ancak tüm aramalarıma karşın bir cevap alamadım. Daha sonra onun da darbeci hainlerle birlikte hareket ettiğini anladık. Kendisine insanları öldürmemeleri ve darbeyi durdurmaları yönünde SMS'ler attım, ama yine bir cevap alamadım."

'GÖĞSÜMÜZÜ F-16'LARA SİPER ETTİK'
Kahramankazanlılar'la üsten kalkarak devletin önemli kurumlarını ve sivil halkı bombalayan F-16 ve helikopterleri engellemeye çalıştıklarını ifade eden Ertürk, şunları anlattı: "Kahramankazanlılar, piste girerek bomba yüklü uçakların önüne yatmaya çalışmışlardır. Göğüslerini F-16'lara siper etmişlerdir. Kamyonlarını, traktörlerini, iş makinelerini üssün önüne getirerek giriş çıkışların yapılmasını engellemişlerdir. Yanlarında getirdikleri saman balyalarını, anızlarını ateşe vererek çıkan dumanla uçakların görüşünü engellemeye çalışmışlardır. Bazı çiftçilerimiz tarlalarındaki mahsullerini ateşe vererek buna katkı sağlamıştır. Yine belediye ekiplerimiz ve vatandaşlarımız getirdikleri traktör ve araç lastiklerini yakmışlardır. Bu mücadele sonucu 9 kardeşimiz şehadet mertebesine ulaşırken, 92 kardeşimiz ise gazi olmuştur. 51 bin 800 nüfuslu bir ilçe olmamıza karşın, ağır kayıplar verdik. Kahramankazanlılar olarak Çanakkale ve Kuvayi Milliye ruhlarını yüz yıl sonra yeniden dirilttik. Tarihe altın harflerle geçen bir destan yazdık. Türkiye'nin bu hain girişimi atlatmasında Kahramankazanlıların feraset ve basireti önemli bir yer tutmaktadır. Kahramankazanlıların verdiği bu şanlı mücadele sayesinde bomba yüklü uçakların sivil halka daha fazla zarar vermesini engelledik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kahramanlık’ Kazan’a yakıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN