Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Yağlı güreş futbola rakip’

Giriş Tarihi: 25.11.2016
‘Yağlı güreş futbola rakip’

TGF Asbaşkanı Ayhan, Anadolu’da futbol kadar ilgi gören yağlı güreşlerin 12 aya yayılmasını planladıklarını söyledi

Türkiye Güreş Federasyonunda (TGF) yağlı güreşten sorumlu asbaşkan Mehmet Ayhan, branşlarındaki seyirci sayısının Türkiye'nin bazı bölgelerinde futboldan fazla olduğunu söyledi. Ayhan, basında yeterince yer alamadıkları için seyirci sayısını yansıtamadıklarını anlattı. Ankara, İstanbul, Trabzon ve İzmir'in dışındaki kentlerde yağlı güreş seyircisinin fazlalığına dikkati çeken Ayhan, "Anadolu'nun belirli bölgelerinde futboldan daha çok seyircimiz var" dedi.

FETİH GÜREŞLERİ GELİYOR
Anadolu'daki 2 bin nüfuslu ilçelerde yağlı güreşleri 15 binin üzerinde kişinin izlediğini dile getiren Mehmet Ayhan, şöyle konuştu: "Yağlı güreş seyircisi futboldan daha fazla. Basında ve televizyonlarda yer alamıyoruz. Ankara, İstanbul, Trabzon ve İzmir'i çıktıktan sonra Anadolu'da Ordu'nun yaylasına gidelim. Yayladaki güreşte 10 bin kişi var. Ordu Aybastı güreşlerinde en az 40 bin kişi var. Ben Çankırılıyım. Futbolda Çankırıspor'un maçlarında 500 kişi bulamazsın. Çankırı'nın Yapraklı ilçesinin nüfusu 2 bin kişi. İki bin nüfuslu yerde yapılan güreşte ise en az 15 bin kişi bulursun. İstanbul'da 'Fetih Günleri' güreşleri yapmayı planlıyoruz. İnşallah iyi şeyler olacak."

'SALON İÇİNE DIŞARIDAKİ ÇAYIRI YAPACAĞIZ'
Mehmet Ayhan, yağlı güreşlerin 12 aya yayılması için çalışma yürüttüklerini belirterek, "Seyircimiz 4 ayda yağlı güreşe doymuyor. Bunun 12 aya yayılmasını istiyor. Sporcu da uzun süre boşlukta kalıyor. 4-5 ay güreş yapıyor, 6-7 ay yatıyor. Çok müsabaka yapılması, kalitenin yükselmesi demektir" ifadelerini kullandı. Kendisinin de yağlı güreşin içinden geldiğini belirten Ayhan, "Yağlı güreşin seyircisi eli öpülesi bir seyirci. Dünyada böyle bir seyirci potansiyeli yok. Seyircimiz bizi zorluyor. Sadece yazın 4-5 ay müsabakalar olsun istemiyor. Uzun süreli devam etmesini istiyor. Yağlı güreşin 12 ay devam etmesini istiyorlar. Kışın da salonda yapılacak. Salon içine dışarıdaki çayırı yapacağız" diye konuştu.

YAĞLI GÜREŞ LİGİ KURULACAK
Ayhan, yağlı güreşlerde bölgesel veya kulüplerarası lig müsabakaları düzenlemeyi planladıklarını ifade etti. Babası ve ağabeyinin yağlı güreş yapması nedeniyle branşa sempatisi bulunduğu anlatan Ayhan, "Türkiye'yi 6-7 bölgeye ayıracağız. Yağlı güreş kulüpleri var. Bu kulüplerle oturacağız, her boyda 5 veya 6 kişi olacak ama bunlar Türkiye'nin favori isimleri olacak. Bölgesel veya kulüplerarası bir müsabaka şeklinde düşünüyoruz" dedi. Yağlı güreşin kurultayını yapmayı planladıklarını belirten Ayhan, "Yağlı güreşle uğraşan hakemi, cazgırı, güreşçisi, organizatörü, büyükşehir belediye başkanlarını, basını ve tüm ilgilileri bir yerde toplamak istiyoruz. Yağlı güreşin bilinen tarihi 700 yıl. Bilinmeyen tarihi ise bin yıl. Bu geçmişi çok iyi şekilde değerlendirmeliyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Yağlı güreş futbola rakip’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN