Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azeri sunucunun başkent macerası

TRT’nin Orta Asya, Kafkasya ve Balkanlar’a açılan kapısı TRT AVAZ’ın güzel ve sempatik yüzü Şahla Orujova Bozkurt ile başkent macerasını konuştuk. Kadınlara hitap eden ‘Yenigün’ programıyla her sabah evlere konuk olan Azeri sunucu “Ankaralılar çok sıcak ve samimi” diyor

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Azeri sunucunun başkent macerası
TRT AVAZ'da her sabah evlere konuk olan güzel sunucu Şahla Orujova Bozkurt, rastlantılarla dolu hikâyesini SABAH Ankara'ya anlattı.
Türkiye'ye geliş hikâyenizden bahseder misiniz?
Azerbaycan'da doğdum ama orada çok az yaşadım. Uzun yıllar babamın işi dolayısıyla Rusya'da bulunduk ve eğitimimi orada tamamladım. Sonra Türkiye maceram başladı. Türkiye'ye dair sadece Antalya'yı biliyordum, Ankara'nın nasıl bir yer olduğunu bilmiyordum.
Peki, nasıl buldunuz Ankara'yı?
Ankara'ya gelip, uçaktan indiğimizde o yıllarda havaalanı yolunda bulunan gecekonduların arasından geçerek şehre doğru ilerlerken, "Acaba burada her yer mi böyle?" diye düşündüm. Ama sonra Ankara'nın modern gelişmiş yüzünü görünce, yanıldığımı anladım. İnsanları ilk andan itibaren çok samimi ve sıcak buldum.

EN İYİ TÜRKÇE TRT'DE

İş konusunda hiç sıkıntı yaşadınız mı?
Açıkçası Ankara'ya ilk geldiğimde yapacağım iş ile ilgili kafamda bir şey yoktu. Daha 15 yaşındaydım ve eğitimim devam ediyordu. Türkçe'yi de çok az biliyordum. Azerbaycan Türkçesi'nden öte, uzun yıllar Rusya'da kaldığımız için daha çok Rusça konuşuyorduk. Türkiye'ye gelince de hayata, sıfırdan başladım. Dilimi geliştirmem gerektiğinin farkındaydım. O zamanlarda bana söylenen tek bir şey vardı, "TRT'yi izle, en doğru Türkçe'yi orada duyabilirsin." Türkçemi geliştirmek adına, satış elemanı, çevirmen gibi ufak tefek işlerde çalıştım ve bu anlamda elimden geleni yaptım. Yoldaki tabelaları bile okur, anlamını veya telaffuzunu bilmiyorsam, birine mutlaka sorardım. Sanırım bu biraz da insanın yapmak istediği işi kalben çok istemesiyle ilgili.
TRT'ye giriş hikâyeniz nasıl oldu?
Her şey, 2009'da TRT'de yapımcı ve yönetmen olan Belgin Eraslan ile tesadüfen tanışmamla başladı. Sonra TRT'de görüştük. Ama iş konusunda bir şeylerin olabileceğine ihtimal vermiyordum. Bir hafta sonra tekrar görüştük, "Bu sefer seninle bir deneme çekimi yapalım. Elimde dursun, belki lazım olur" dedi, tabi ortada daha bir şey yok. O da beni umutlandırmak istemiyordu sanırım. Deneme çekiminde kalbim yerinden fırlayacak gibiydi. Çünkü stüdyo ortamında daha önce olmamıştım. Bir yandan ışıklar, bir yandan kameralar ve ne diyeceğimi düşünürken, çekimi tamamladık. Sonrasında her şey daha da netleşmeye başladı. Belgin Hanım, TRT içerisinde yeni bir oluşum olduğundan bahsetti. Benim de bu oluşumda yer alabileceğimi söyledi.

HOBİ DE VAR YEMEK DE

Her sabah Yenigün programıyla bizle birlikte oluyorsunuz. Bu programda neler var?
Öncelikle bu bir kuşak programı... Sabah kuşağı olan bu programda, doğal olarak en çok hanımlara hitap ediyoruz. Ama beyleri ilgilendiren konuları da işliyoruz. Mutfağımız var, yemek yapıyoruz, hobi köşemiz var, el işi yapıyoruz, sohbet köşemizde doktor, modacı, avukat, sanatçı, tasarımcı gibi birçok konuda, alanında uzmanları konuk ediyoruz. Güncel konularda sohbet ediyoruz. Zaman zaman müzik de oluyor. Kısacası sağlık, moda, güzellik, psikoloji, hobi, sanat, dans, müzik ve hayatın içinden her şey bu programda var. Bu yıl programımızın yedinci yılı ve yedi yıldır da böyle bir program içerisinde olmaktan mutluyum. Umarım daha uzun yıllar devam eder.

SAN FRANCİSCO'DAN BİLE İZLEYİCİMİZ VAR

İzleyicilerden geri dönüşler ne yönde?
Sosyal medya, izleyiciler ile iletişimimizde önemli bir mecra. Bu konuda adeta elimiz, kolumuz! Sosyal medyadan çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu geri dönüşler de bizi mutlu ediyor. Özellikle kanalımızın misyonu ve hitap ettiği yayın coğrafyası sebebiyle, en çok Türk Dünyası'ndan ve Balkanlar'dan geri dönüşler alıyoruz. Ama uydu ve internet aracılığıyla, tüm dünyadan da izlendiğimizi biliyoruz. Çünkü San Francisco'dan bile izleyicimiz var ve bize her sabah günaydın mesajını ulaştırıyor.

OYUNCU OLMAK İSTİYORUM

Gelecekle ilgili hayalleriniz var mı?
Zaman içerisinde farklı tarzda programlar hazırlamak ve sunmak istiyorum. Kamera arkasında da tecrübelerimi çoğaltmayı arzu ediyorum. Önümüzdeki günlerde bir sinema filminde oyunculuk deneyimimi yaşayacağım. Tabi ki önceliğim her zaman sunuculuk ama hedeflerim arasında, okul yıllarında eğitimini aldığım tiyatro ve oyunculuk da var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azeri sunucunun başkent macerası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN