İyiliğin 148 yıllık hikâyesi: Türk Kızılayı

Yıllardır Türkiye başta olmak üzere dünyaya iyilik, sevgi ve yardım taşıyan Türk Kızılayı’nın 2017 yılı proje ve çalışmaları ses getirecek

Giriş Tarihi: 28.11.2016
İyiliğin 148 yıllık hikâyesi: Türk Kızılayı
Türkiye'de doğal afetlere müdahale denildiğinde ilk akla gelen kuruluş olan Türk Kızılayı, iyilik ve yardımda dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Türkiye'deki FETÖ darbe girişimi ve terör saldırılarıyla birlikte dünya üzerinde yaşanan savaşların ardından Kızılay, "beşeri" projelere ağırlık verdi. Yeni yılla birlikte start vereceği projelerinde Kızılay, Türkiye'nin her yerinden başlayıp dünyanın öbür ucuna insani arabuluculuk götürecek. Milyonlarca gönüllü, ihtiyaç sahibi mülteci aileye umut olacak.

15 TEMMUZ ANLATILACAK
Kızılay'ın yeni yıldan itibaren devam edecek tüm çalışmalarında 15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişimi temel noktada yer alacak. İhanet gecesinin ardından Türk Kızılayı, Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada beşeri projelerine, insani ve barış çalışmalarına ağırlık verecek. Özellikle 15 Temmuz kalkışması ile birlikte beşeri afetlerin en acısıyla tanışan ülkemiz için Kızılay, neler yapabileceğini tartışmaya başladı. Bu konuda kendisini sorgulayan, bir yol haritası çizen Türk Kızılayı, "Her evde bir Kızılaycı" sloganıyla yola çıktı. İlk etapta toplam 2 milyon kişiye ulaşmayı hedefleyen Kızılay, bu kişileri doğal ve beşeri afetlere müdahale konusunda eğitecek. Eğitilen kişiler aynı zamanda, herhangi bir olağanüstü durumda bir bütünün parçaları olarak da hareket edebilecekler. Veri tabanına kayıtları yapılacak olan afet müdahale gönüllüleri, olay anında merkeze doğru haber akışını sağlayıp dinamikleri harekete geçiren kişiler de olacak.

700 ŞUBE TEK VÜCUT
Türkiye genelinde 700'e yakın şubesi bulunan Kızılay, olağanüstü herhangi bir durumda hızla harekete geçebilme yeteneğiyle ön plana çıkıyor. Her evde birer Kızılay gönüllüsü programını bu sistem çerçevesinde şekillendirmeyi hedefleyen Kızılay, önümüzdeki birkaç yıl içinde, özellikle beşeri afet dönemlerinde ilk önce ailesini, sonra akrabalarını ve komşularını harekete geçirebilecek, tehlikelerden en az zarar görmelerini sağlayacak eğitime sahip 2 milyon kişiye ulaşacak.

TEK ADRES
Yeni dönemde iyiliğin ve barışın tek adresi olmada oldukça iddialı olan Kızılay, Plazma fraksinasyon hammadde tedarikçisi olunacak. Türkök Programının sürdürülebilirliği sağlanacak. Türkiye'nin ihtiyacı olan kanın yüzde 100'ü Türk Kızılayı tarafından karşılanacak. Afet müdahale konseptinden afete hazırlığa geçilecek. Kurumsal afet müdahale kapasitesi dünya çapında artırılacak. Afetlerde beslenme/gıda güvenliğinde mükemmeliyet sağlanacak. Afet lojistiği alanında ulusal çözüm merkezi olunacak. Etkin göç hizmeti modeli oluşturulacak. Göçü yerinde önleyici operasyon gücü oluşturulacak. Geçici koruma altındaki insanların faydalanması için uyum merkezleri açılmaya başlandı; sayıları artırılacak. Pasif yardım yaklaşımından aktif kalkındırmaya geçilecek. Dul, yetim, engelli, yaşlı ve yoksullara özgü dayanıklılığı artırıcı programlar uygulanacak.

İNSANİ ARABULUCULUK
Tüm dünyada kanayan bir yara olan mülteci sorunu için de oldukça geniş projeler hazırlayan Kızılay, Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu'nun 2017 yılında gerçekleştirilecek olan Genel Kurulu'nda Başkanlığının alınabilmesi için çalışılacak. Hilal İslam Komitesi canlandırılacak. İnsani Diplomasi, savunuculuk ve insani arabuluculuk birimi oluşturulacak; Kızılay bu alanda daha fazla rol alacak. Ülke geneline yayılmış Genç Kızılay Hareketi başlatılacak. İlköğretim müfredatına "Kızılay" dersi konulacak. Dezavantajlı bölgelerde öğrenci yurdu kapasiteleri arttırılacak. Kızılaycılık eğitimi için gençlik ve etüt merkezleri kurulacak.

KARA KITAYA 'KIZILAY MAMASI'
Açlık ve kıtlıkla mücadele eden ülkelerde Beslenme Sağlığı Merkezleri kurulacak. Bu alanda global işbirlikleri artırılacak. Afrika kıtası ülkelerinde kullanılmak üzere "Kızılay maması" üretilecek. Yine bu ülkelere yönelik beslenme personeli yetiştirilecek. Uluslararası Kızılay Hemşirelik ve Halk Sağlığı Okulları açılacak. Burada yetişen hemşireler Afrika ülkeleri ve benzeri durumdaki ülkelerde istihdam edilecek. Sivrisinek ısırığı ile bulaşan "sıtma" salgınını önlemeye yönelik olarak "İlaçlı cibinlik" üretilecek. Riskli ülkelerde ücretsiz olarak dağıtılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyiliğin 148 yıllık hikâyesi: Türk Kızılayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN