Çocuk Evi’nde yetişti Türkiye’nin gururu oldu

Giriş Tarihi: 29.11.2016
Çocuk Evi’nde yetişti Türkiye’nin gururu oldu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Çocuk Evi’nde yetişen 20 yaşındaki Merve Başoğlu uluslararası müzik yarışmalarında yan flüt alanındaki dereceleriyle dikkati çekiyor

Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün koruma ve bakımı altındaki Merve Başoğlu, 1996'da Konya'da doğdu. Başoğlu, 7 yıl önce 6 kardeşiyle, aile içindeki sorunlar nedeniyle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bakımına verildi, çocuklar daha sonra Çocuk Evi'ne geçti. Aile ortamında çok kötü günler yaşadığını ifade eden Başoğlu, yurtta kalmaktan duyduğu mutluluğu "Nefes aldığımı hissettim" sözleriyle dile getirdi. Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi'ni 2010'da kazanarak müzik eğitimine başlayan Başoğlu, öğretmenlerinin teşvikiyle yan flüt çalmaya yöneldi. Daha sonra, emekli öğretmenlerin Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yurt ve yuvalardaki çocuklara eğitim verdiği "Emekliyiz Gönüllüyüz" projesine dahil olan Başoğlu'na, lisedeyken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül tarafından yan flüt hediye edildi. Kendisinden küçük dört kardeşinin de koruma altında olduğunu dile getiren Başoğlu, "Eğitimimi tamamladıktan sonra yurt dışında flüt üzerine farklı stilleri öğrenmek, daha sonra kendi tarzımı oluşturmak gibi bir hedefim var. Sonra ülkeme dönüp başta koruma altındaki çocuklar olmak üzere müziğe gönüllü ve hevesli olanlara yardım etmek istiyorum" diye konuştu.

'BAŞARILI KONSERLER VERİYOR'
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde flüt dersleri veren Doç. Dr. Cem Önertürk de 2 yıldır Merve Başoğlu ile çalıştıklarını ifade etti. Flüt sanatçısı Önertürk, Başoğlu ile çok yol kat ettiklerini belirterek, "Bu çalışmaların meyvelerini almaya başladık. Merve çeşitli yarışmalarda dereceler aldı, başarılı konserler de veriyor" dedi.

KALİTELİ BİR FLÜTE İHTİYACIM VAR
Liseyi birincilikle bitiren Başoğlu, 2014'te Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ni tam burslu olarak kazandı. Müzik alanında bir çok başarıya imza atan Başoğlu, uluslararası yarışmalarda aldığı ödülleri şöyle anlattı: "Altı ay önce Afyon'da gerçekleşen VII. Uluslararası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivalinde 18-32 yaş arası flüt yarışmasında 'Gelecek Vaat Eden Genç Flütçü' jüri özel ödülünü aldım. Bulgaristan Varna European Music Academy'nin gerçekleştirdiği flüt yarışmasında ise büyükler kategorisinde birinci oldum. Önümüzdeki yıl Bulgaristan ve Romanya'da düzenlenecek yarışmalara hazırlanıyorum. Türkiye'yi temsil edeceğim bu yarışmalarda başarılı olmak için de daha kaliteli bir flüte ihtiyacım var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk Evi’nde yetişti Türkiye’nin gururu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN