Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metropoller sorunlarını resmediyor

Resim sanatında, kent peyzajları üzerine yaptığı sıra dışı eserleriyle öne çıkan Kadir Ablak, “Bir Metropol’ün Anatomisi 2016” sergisi ile Ankaralılarla buluştu

Giriş Tarihi: 1.12.2016
Metropoller sorunlarını resmediyor
Ressam Kadir Ablak'ın 2016 yılına ait 31 eserinin yer aldığı Metropol'ün Anatomisi 2016 adlı sergisi Arda Sanat Galerisi'nde verilen kokteylle sanatseverlere kapılarını araladı. 25 Aralık'a kadar açık kalacak olan sergi üzerine konuşan Sanatçı Ablak, "Metropollerde, mekânlar yaklaştıkça- uzaklaşan ilişkilerin izlerini taşır" diyerek sözlerine şu şekilde sürdürdü: "Kırsal yaşam alanlarında fiziksel mesafeler uzak olmasına karşın, insan ilişkileri alabildiğine yakın ve samimidir. Oysa toplu yaşam merkezlerinde durum bunun tam tersidir. Günümüzde insanlar neredeyse iç içe yaşamakta, ancak bu iç içelik sayısal bir yakınlıktan öteye gitmemektedir."

OLUMSUZ ETKİLİYOR
Sanayi mahallelerinin holdinglere, manifaturacılar, kasabalar, manavlar ile bakkaların alışveriş merkezlerne, mahallelerin ise sitelere dönüştüğünü belirten Ablak, iç içe geçen bu alanların bireysel yaşam kültürümüzü olumsuz yönde etkilediğini vurguladı. "İnsani değerlerimizi, komşuluklarımızı, ahbaplıklarımızı ve ahlaki yapılarımızı yitirdikçe güvenlik zafiyetimiz arttıyor" diyen Ablak, "Kentsel yaşamın çoklu kültürleri bir araya getirmesinin de hiç şüphesiz bu duyusal aralıklarımızda önemli bir rolü vardır. Onlarca kültürden milyonlarca insan birlikte yaşamaktayız. Bu renklilik beraberinde sorunları da getirmektedir" diye konuştu.

ÖZLEMİN ADI
İnsanlar yaşam alanlarını ihtiyaçlarına göre belirlediğini belirten Ressam Ablak, "İhtiyacınız olan şey ne kadar duygudan ve estetikten yoksunsa, mekânlarınız da bir o kadar yoksullaşır. Etrafınıza bakın, beton yığınlarıyla çevriliyiz. Tek düşündüğümüz şey sığınmak. Bu kapitalist dayatmanın ruhumuzda yarattığı erozyonu, farkına varmadan yaşıyoruz. Daha fazlasına sahip olmak isteyenlerin, alım gücünü de hafifleterek talebi de artırdıklarından olsa gerek, küçük ve birbiri üstüne bina ettikleri toplu yaşam alanlarında gönüllü mahkûmlara dönüşüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metropoller sorunlarını resmediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN