Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolar ateşine Altın reçetesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile elinde en fazla döviz bulunan meslek dalı olan kuyumcular harekete geçti. 2 bin kuyumcu elindeki dolarları TL’ye çevirdi

Giriş Tarihi: 2.12.2016
Dolar ateşine Altın reçetesi
"Bozdoları", "Dövizini Türkiye için boz", "Dövizini bozdur oyunu boz" adıyla başlatılan kampanyalar Ankara'da büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine döviz bozdurmak isteyen Ankaralı vatandaşlar döviz bürolarına akın ederek tercihini Türk Lirasından yana kullandı. Yastık altından dövizlerini çıkartan vatandaşlar döviz kurlarının yükselmesine tepkilerini koyarken bir yandan ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. Dolar bozdurmak için döviz bürosuna bizzat kendi giden Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşculu Ankara'daki yaklaşık 2 bin kuyumcuya ellerindeki dövizleri bozdurmaları için mesaj yoluyla çağrıda bulundu. Altınkaynak Döviz Bürosu sahibi Şevket Ertekin de devlet tarafından gelen çağrıları bir işaret olarak algılayan vatandaşların döviz bozdurmak için döviz bürolarına koştuğunu belirtirken döviz bürosuna gelen vatandaşlardan Celalettin Kesin ise şu anlık paraya ihtiyacı olmamasına rağmen tamamen ülke ekonomisine katkı amacıyla döviz bozdurduğunu söyledi.

2 BİN MESAJ GÖNDERDİ
Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Çavuşculu bizzat kendisi döviz bürosuna giderek elindeki dolarları bozdurdu. Döviz bürosunda açıklamalarda bulunan Başkan Çavuşculu, oda olarak Ankara'daki yaklaşık 2 bin kuyumcuya mesaj yoluyla ellerindeki dövizleri bozdurmaları için çağrıda bulunarak bir kampanya başlattıkları belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın açıklamaları bize yön verdi. Biz de mesajlar atarak üyelerimizi bilgilendirdik, ellerindeki dövizleri bozdurmalarını istedik. Biliyorsunuz elinde en fazla döviz olan meslek gruplarından biri kuyumcular" şeklinde konuştu.

'TERCİHİMİZ TÜRK LİRASI'
Ankaralı vatandaş Celalettin Keskin ise, şu anlık paraya ihtiyacı olmamasına rağmen devlet tarafından gelen açıklamalar doğrultusunda ülke ekonomisine destek amaçlı döviz bozdurduğunu söyleyerek, "Amaç burada Türk Lirası değer kazansın, piyasaya para girsin. Bu ay vergi ayı ama ben vergimi, borçlarımı ödemiş durumdayım şuan. Belli bir zorunluluktan değil tamamen benim tercihim. Bunun ek olarak ben bir diş hekimiyim. Tıp sektöründeki bazı cihazlar dolar üzerinden satılıyor, bazı hastalar ise acil durumlarda geldikleri için ellerindeki dolarla ödeme yapabiliyorlar. Bu noktada tıp sektörüne cihaz üreten Türk firmaların desteklenmesi lazım. Ama ben gerçeklere rağmen kesinlikle elimde dolar tutmuyorum, Türk lirasına bozdurma yoluna gidiyorum" diye konuştu.

50 BİN DOLAR BOZDURDU
Altınkaynak Döviz Bürosu Müdürü Şevket Ertekin ise, "Vatandaşlarımızın bu davranışları, yıl ile ay sonunun gelmesiyle birlikte vergi ve diğer ödemelerin gelmesiyle de birleşince yüksek düzeyde döviz bozdurularak Türk Lirasına rağbet arttı. Sonuçta vergi ayı; emlak vergisi gibi vergilerin ödemelerin gerçekleşmesi için Türk Lirasına ihtiyaç doğdu. Bazıları da doların yükselişiyle kara geçmek için bozdurdu. Kısacası tüm bu etmenlerin birleşmesi yüksek rakamlarda döviz bozdurmalarına sebebiyet verdi. Bugün birkaç saat önce 50 bin dolar bozduran bir vatandaşımız vardı mesela" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar ateşine Altın reçetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN