İlk yerli tünel açıcı Ankaralı sanayiciden

Giriş Tarihi: 11.5.2017
İlk yerli tünel açıcı Ankaralı sanayiciden

Türkiye ve Ankara’nın milli gururu, “ilk yerli” Tünel Açma Makinesi Anadolu OSB’de banttan indirildi. 175 ton ağırlığında ve 800 KVA gücündeki makine, yıllık 250 milyon evro’luk ithalatı karşılayacak

Türk mühendis, teknisyen ve işçilerinin bilgi, birikim ve emeğiyle üretilen, tüm Türkiye'nin gurur duyacağı, dünyada Türk sanayisinin önemini üst noktalara taşıyacak olan ilk yerli "tünel açma makinesi" (TBM) gerçekleştirilen tanıtım töreniyle Anadolu OSB'de üretim bandından indirildi. Törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yerel yöneticiler ve bürokratlar katıldı. Türkiye'yi dünyada TBM üreten 8 ülkeden biri haline getiren tünel açma makinesi aynı zamanda yıllık 250 milyon evro'luk ithalatı da karşılayacak.

TEŞVİKLER ARTIRILDI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin en uzun tünellerini yaptığını belirterek, "Bunları herhalde keyiften yapmıyoruz. Türkiye, Avrupa ülkeleri gibi dümdüz bir ülke değil. Oralarda otoyol yapmak 4 lira ise Türkiye'de 114-115 lira. Türkiye önümüzdeki dönemde bunları yapması gerekiyorsa bunların teknolojilerini de üreten ülke olmalıdır. Şimdiki tünel açma makinesiyle birlikte, ihtiyaç ne kadarsa o kadarını yapabilecek heyecanın başlangıcındayız. Yeni vermiş olduğumuz destekle de şunu söylüyoruz, kullanacağınız makine yerli makine ise sana sıfır faizle Eximbank kredisi veriyoruz. Tünel açma makinesi alırsan parasını Eximbank vasıtası ile biz ödüyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsunlar bu makineyi satarsan senin makineni alacak, kim alırsa alsın Eximbank kredisi açıyoruz. 2016'da ihracata verdiğimiz destek 2017'de üç katına çıkıyor en az" şeklinde konuştu. Bakan Nihat Zeybekci, 2016 yılında yaşanan sıkıntılara rağmen

BU MAKİNE ADETA FABRİKA GİBİ
Bakan Ahmet Arslan da, kazma kürekle delinen tünellerin betonarme kısmı için günlerce uğraşıldığını hatırlattı. Arslan, "Tünel açma makinesi adeta bir fabrika. Bir taraftan tüneli de deliyorsunuz, aynı zamanda daha önce hazırladığınız beton segmentleri getirip yerleştiriyorsunuz, arkasına beton enjekte ediyorsunuz. Böylece bu makine için 45 dakika ile 1 saat arasına birer metrelik segmentleri yerleştirerek kazıyıp ilerliyorsunuz" dedi.

ERGENE PROJESİ'NDE KULLANILACAK
E-Berk Makine ve Metalurji AŞ tarafından üretilen 3,25 metre çapında, 92 metre boyunda, 175 ton ağırlığında ve 800 KVA gücündeki milli tünel açma makinesi, Tekirdağ'da Ergene Derin Deşarj Tünel ve Arıtma Projesi'nde kullanılacak. Proje sayesinde Ergene Nehri'nin temizlenmesiyle sağlanacak katkının yanı sıra, Çorlu ve Ergene bölgesindeki 9. Organize Sanayi Bölgesinin arıtma sorunu da tamamen çözülecek. Ayrıca söz konusu makinenin üretimi, yıllık 250 milyon euro'luk ithalatın önüne geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk yerli tünel açıcı Ankaralı sanayiciden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN