Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kokudan geçilmiyordu artık ıhlamur kokacak

Keçiören Belediyesi, DSİ ve ASKİ’nin 50 milyon liralık harcamayla ıslah etmek için çalıştığı Gümüşdere’de hayata geçirilecek Ihlamur Vadisi projesi, başkentte dört gözle bekleniyor

Giriş Tarihi: 20.5.2017
Kokudan geçilmiyordu artık ıhlamur kokacak
Keçiören'de yaşayanların en büyük sorunu olan ve insanların yakınından geçerken burunlarını tıkadıkları Gümüşdere'yi yaklaşık 50 milyon liralık bir proje ile ıslah eden Keçiören Belediyesi, Ihlamur Vadisi Projesi ile Keçiören ve Ankara'nın en prestijli projesini başkentlilere kazandırmaya hazırlanıyor. 4 yıl önce yaydığı koku nedeniyle kimsenin yanından bile geçmediği Çubuk Çayı'nın 3 bin 100 metrelik alanını kapsayan; DSİ, Keçiören Belediyesi ve ASKİ'nin uygulayıcısı olduğu projeyi anlatan Belediye Başkanı Mustafa Ak, 2013 yılında derenin ıslah çalışmalarına start verildiğini dile getirerek, 2016 yılı Ocak ayı itibariyle başlayan rekreasyon çalışmalarını anlattı. 4 etaptan oluşan ve ilk 2 etabı tamamlanan projede altyapı çalışmaları tamamlandıkça etapların da hızla bitirileceğini belirten Başkan Ak, şu ana kadar 3 bin adet çeşitli türde bitki, 150 adet ıhlamur, 125 bin mevsimlik çiçek dikildiğini kaydederek, projenin tamamında ise 7 bin 653 yeni bitki ile bin 11 ıhlamur ağacının dikileceğini söyledi. Projeye inandıklarını ve Gümüşdere'yi Keçiörenlilerle tekrar buluşturmak istediklerini belirten Başkan Ak, "Daha önce bu dere, yanından burun tıkanarak geçilen, yerleşim alanlarına büyük rahatsızlık veren bir durumdaydı. İçine lağımlar akıyor, çöpler atılıyordu. Büyüklerimiz bu dereyle ilgili hatıralarını anlattıklarında, içinde yüzdüklerini, balık avladıklarını söylüyordu. Demek ki bu dere temizdi. Şimdi bu hale getirildiğine göre biz bunu eski haline kavuşturmamız lazım. Biz bu projeye inanarak Keçiören'in prestij projesi olarak halkımıza sunduk. Bu dereyi halkımızla tekrar buluşturmak için bu projeyi geliştirdik" diye konuştu.

"SANDALLARLA GEZİLECEK"
Proje tamamlandığında sandalla gezilebileceğini belirten Ak, "Gümüşdere, Çubuk Barajı'ndan itibaren Akköprü'ye kadar gidip büyük Ankara Çayı'nı oluşturan kollardan birisidir. Öncelikle yatağın temizliği ve ıslahı gerçekleştirildi, DSİ ile birlikte çalıştık. Hem zemini hem duvarları tamamen yenilendi. Bu derenin üzerinde 8 tane köprümüz var, her biri farklı mimari yapılarda gerçekleştirildi. Temizliği yapılınca içinde sandallara binilebilecek" dedi.

'PROJENİN TAMAMI 50 MİLYON LİRA'
Rekreasyon yapılan alanın bulunduğu bölgede yatırımların çoğalmaya başladığını ve gayrimenkul fiyatlarının arttığını belirten Başkan Ak, "İçinde yürüyüş yolları, bisiklet yolları, çay bahçeleri, kafeler, hayvanat bahçesi, çocuk oyun parkları var. Etrafında yatırımlar oluşmaya başladı. Civardaki evlerin konumları dereye göre yapılmaya başladı. Buradaki gayrimenkuller dere sayesinde oldukça yükselmeye başladı. Daha önce 200-300 bin liraya satılan evler şimdi 1 milyona yakın rakamlara satılıyor. Projenin tamamı 50 milyon liranın üzerinde bir yatırımı kapsıyor. Buna değdi ve Keçiören'e büyük bir prestij kazandırdı. Keçiören bu proje ile anılır hale geldi. Ihlamur Vadisi dediğimiz için bol miktarda ıhlamur diktik" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kokudan geçilmiyordu artık ıhlamur kokacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN