Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nde Türkmenistan rüzgârı

Başkanı Berdimuhamedov’un “Türkmenistan Büyük ’nun Kalbi” isimli kitabı ’ndeki programda tanıtıldı

Giriş Tarihi: 29.11.2017
Gazi Üniversitesi’nde Türkmenistan rüzgârı
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un "Türkmenistan Büyük İpek Yolu'nun Kalbi" kitabı Gazi Üniversitesi'nde tanıtıldı. Gazi Üniversitesi Rektörlük binasında bulunan Mimar Kemalettin Salonu'nda gerçekleştirilen program Rektör İbrahim Uslan'ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Programa, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AK Parti Ordu Milletvekili ve Türkmenistan Dostluk Grubu Başkanı Metin Gündoğdu, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Ishankuli Amanlıyev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, büyükelçiler ve çok sayıda davetli katıldı.

'ÇOK CİDDİ BİR ESER KALEME ALMIŞ'
Yalçın Topçu, Türkmenistan'ın tıpkı Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan gibi Anadolu Türklerinin ata yurdu olduğunu belirterek, "Biz her birimiz Tanrı Dağı'ndan inen ataların çocukları ve bir milleti valideyiz" dedi. Türkmenistan Devlet Başkanının çok değerli bir eser kaleme aldığını aktaran Yalçın Topçu, "Türkmenistan'ın Arka Dağı, bizim tarihi yolumuz olan dünyaya hem güvenliği, hem refahı, hem adaleti hem de özgürlükleri götürdüğümüz, sadece ekonomik noktadan değil, kültürel anlamda da insanlık için çok ciddi anlamlar ifade eden İpek Yolu'yla ilgili çok ciddi bir eser kaleme almış" şeklinde konuştu.

'BİZLER ULU BİR ÇINARIN KOLLARIYIZ'
AK Parti Ordu Milletvekili ve Türkmenistan Dostluk Grubu Başkanı Metin Gündoğdu ise "Kardeşlik bağı ile bağlı olduğumuz Türkmenistan'la politik ve ticari ilişkilerimizin artmasının yanı sıra kültürel ve sosyal etkileşime de büyük önem veriyoruz. Bizler ulu bir çınarın kolları gibiyiz. Türkmenistan ile tek millet iki devletiz. Bu bilinçle hareket ediyoruz ve birbirimize bu bilinçle bakıyoruz. Bizler dost değil kemik kardeşiz. Türkmenistan, son yıllarda hem Türk dünyasının hem de dünyanın parlayan yıldızı olmuştur. Kadim medeniyet birikimini ve stratejik konumunu avantajlı bir şekilde değerlendiren Türkmenistan, Sayın Berdimuhammedov'un ileri görüşlülüğüyle daha da büyüyecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi Üniversitesi’nde Türkmenistan rüzgârı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN