Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 ay ömüre iki defa nakil

Doktorların 5 ay ömür biçtiği ’ya 6 gün içerisinde iki kez yapıldı

Giriş Tarihi: 18.5.2018
5 ay ömüre iki defa nakil
65 yaşındaki Ayşe Kara'nın bir süre önce vücudunda lekeler çıkınca doktora başvurdu. Kendisine karaciğer sirozu teşhisi koyulan Kara'ya doktoru, nakil olamazsa 5 ay ömrü kaldığını söyledi. 3 çocuk annesi Kara hastanede yatarken kendisine uygun organ bulundu. Ancak kadavradan nakil olan Kara'nın vücudu kısa bir süre sonra organı reddetti. Komaya giren yaşlı kadına şans ikinci kez güldü ve 6 gün içinde ikinci kez organ nakledildi.

"2 GÜN KOMADA KALDI"
Ayşe Kara'nın kızı Dilek Çelik, annesinin çok kısa süre içerisinde nakil olduğunu ancak ilk nakilden sonra vücudun karaciğeri reddettiğini belirterek, "İlk nakilden sonra annem komaya girdi ve 2 gün komada kaldı. Sonra ikinci organ çıktı. Annem mucize gibi tekrar hayata döndü. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Bir kere daha öğrendik ki organ bağışlamak gerçekten çok önemliymiş" ifadelerini kullandı.

"KAYBETTİK SANDIK"
Annesinin nakil öncesinde çok kötü bir durumda olduğunu belirten bir diğer kızı Kılınçarslan ise "Annemizi kaybettiğimizi sandık. Bir süre yoğun bakımda kaldı çıktı. Artık ilerlediğinin farkındaydık. İkinci nakilden sonra sağlığına kavuştu. İkinci bir şans çıkması çok büyük bir mucize... Biz de annemin sayesinde öğrenmiş olduk ki nakil vermek hayat kurtarıcı bir şey" dedi.

"ÇOK ŞANSLI BİR HASTA"
Özel bir hastanenin genel cerrahi uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir, Ayşe Kara'nın çok şanslı bir hasta olduğunu söyleyerek, "Karaciğer nakli için ileri yaş bir hasta olmasına rağmen şanslıydı. İlk nakli yaptıktan sonra her şey çok iyiydi ama yine de karaciğer fonksiyonlarını göstermedi. Sonrasında ikinci bir karaciğer nakli yapılması gerektiğine karar verdik. Şansımıza ikinci karaciğer de çıktı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 ay ömüre iki defa nakil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN