Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görme engelli öğretmenlerin bayrak yarışı

Yusuf öğretmen kendi gibi görme engelli Derya’yı yetiştirdi. Onu örnek alan Derya, öğretmenliği seçti. O da öğretmen olarak İsa’yı hazırladı. Şimdi üçü de aynı okulda omuz omuza yeni nesilleri yetiştiriyor

Giriş Tarihi: 16.4.2019
Görme engelli öğretmenlerin bayrak yarışı
Sosyal bilgiler öğretmeni görme engelli Yusuf Sanigil, kendisi gibi görme engelli öğrencisi ve öğrencisinin öğrencisiyle aynı okulda öğretmenlik yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Sanigil, aynı okuldan öğrencisi rehberlik öğretmeni 48 yaşındaki Derya Erkal ve Erkal'ın yine aynı okulda eğitim verdiği 27 yaşındaki İsa Ada'yla birlikte görev yapıyor.

MESLEKTE 35. YILI
1986 yılında Ankara'ya gelen 64 yaşındaki Yusuf Sanigil'in meslekte 35. yılı. Mitat Enç ortaokulu'nda sosyal bilgiler öğretmeni olarak görev yapan Sanigil, öğrencisiyle ve öğrencisinin öğrencisiyle aynı okulda görev yapmaktan mutluluk duyuyor. Köyünde üniversite okuyan ilk kişi. Sanigil, "Derya hanım 'İyi yerlere gelir' dediğim öğrencilerimdendi. Yanılmamışım. Öğrencim olan genç arkadaşlarla birlikte olduğumda şuna çok önem veriyorum. Derya hanımla nöbet tutuyoruz. Sınıfta olan bazı problemleri ona götürüyorum. Öğrencimiz olması sebebi ile biraz da bana yakın geliyor" ifadelerini kullandı. Derya Erkal, 7 yaşındayken görme yetisini kaybetti. 1988 yılında Mitat Enç görme engelliler okulundan mezun oldu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Rehberlik ve Psiko Danışmanlık Bölümü'nü bitirdi. Öğrenci olduğu okulda öğretmen olarak atanan 48 yaşındaki Derya Erkal, Yusuf öğretmeniyle aynı okulda görev yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

'BURADA OLMAK AYRICALIK'
Öğrencisi İsa Ada'yı yetiştiren Derya Erkal, onunla beraber nöbetlere de çıkıyor. "Okurken rehber öğretmen olmayı çok istiyordum" diyen Derya Erkal hayallerinin de üstüne çıktığını söyledi. Erkal, "Burada çalışmayı çok istiyordum. 'Olmaz' diye düşünürken okuduğum okulda hem beni okutan öğretmenimle, hem de yetiştirdiğim öğrencimle çalışıyorum. O yıllarda beni okutan hocalarımdan biri de Yusuf hocamdı" dedi. Yatılı okuduğunu belirten Derya öğretmen, Yusuf öğretmenden çok şey öğrendiğini söyledi. Kendi yetiştirdiği İsa öğretmenin başarılı olacağına inandığını vurgulayan Derya Erkal, "Bizler arkadaş gibiyiz. Her şeyi paylaşıyoruz. Sıcak bir iletişimimiz var. Burada olmak ayrıcalıktır" diye konuştu.

1 YIL ÖNCE ÖĞRETMEN OLDU
İSA Ada ise 8 yaşında görme yetisini kaybetti. 2007 yılında Mitat Enç görme engelliler okulundan mezun oldu. Gazi Üniversitesi Görme Engelliler Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. 27 yaşında. 1 yıl önce mezun olduğu okula öğretmen olarak atandı. Ada, "Bu okula ilk geldiğimde 10 yaşında ailesinden uzak bir çocuktum. O dönemlerde Derya hocadan yardım aldım. Benim için zor zamanlardı. Her zaman arkadaş gibiydik. Hala dertleşiyoruz. Yusuf hocamda öğretmenimdi. Hayalim burada öğretmen olmaktı. Beraber aynı okulda öğretmenlik yapıyoruz. Bundan daha gurur verici bir şey olamaz. Asıl amacım öğrencilere örnek olmak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görme engelli öğretmenlerin bayrak yarışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN