Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şirketlere imza baskısı

Büyükşehir Belediye Başkanı , belediye şirketlerinin yönetimini değiştirmek için harekete geçti. Yavaş’ın genel kurul kararı alınabilmesi için yöneticilere imza baskısı yaptığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 21.4.2019
Şirketlere imza baskısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ilk belediye meclisinde AK Parti'nin verdiği "Şirket yönetimlerini meclis belirlesin" önergesini oylamadan reddeden ve meclis toplantısını sonlandıran Başkan Mansur Yavaş, kapatacağını açıkladığı belediyeye ait 15 şirketin yönetimini değiştirmek için harekete geçti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın belediye şirketlerinin yönetimlerine "Olağanüstü genel kurulu toplayın" baskısı yaptığı ortaya çıktı. Seçim dönemi "Belediyeyi birlikte yöneteceğiz" diyen Yavaş'ın şimdiyse belediye şirketlerini olağanüstü genel kurul yapmaya zorladığı saptandı. Şirket genel müdürlerine sözlü ve yazılı olarak genel kurulu toplayın talimatı veren Yavaş'ın bu talimatla şirket yönetimlerine kendine yakın isimleri yerleştireceği belirtiliyor.

İMZA BASKISI TEPKİ ÇEKTİ
Yavaş, olağanüstü genel kurul talebine imza vermeyen yönetim kurulu üyelerini ise görevden alıyor. Belediye görevli bazı daire başkanları ve bürokratlar aynı zamanda şirket yönetim kurulu üyesi olarak görev yaparken Yavaş'ın talimatına rağmen olağanüstü genel kurul toplantısına imza vermeyen bu bürokratlar da görevlerinden alındı. Şirket yönetimleri Yavaş'ın talimatı doğrultusunda olağanüstü genel kurul hazırlıklarına başladı. Yavaş'ın talimatı ve baskısının ardından 45 gün içinde genel kurulların toplanması için hazırlıklar sürdüğü iddia edildi. Daha önce şirketleri kapatacağını açıklayan ve "Belediyeyi birlikte yöneteceğiz" diyen Yavaş'ın şirketleri ele geçirme operasyonu tepki çekti. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait 15 ticari şirket bulunurken bunlardan 7'sinin kar ettiği, 8'inin ise faaliyet zararı içinde olduğu belirtiliyor.

İLK ATAMA YAPILDI
Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevine Serdar İğdeler atandı. Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği'ne Serdar İğdeler'in getirildiği bildirildi. İğdeler'in görev ataması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onay yazısı beklendiği kaydedilirken, Genel Sekreter Yardımcılığı için de İçişleri Bakanlığı'ndan Mülkiye Başmüfettişi olan Teftiş Kurulu Eski Başkan Yardımcısı Cumhur Çilesiz'in talep edildiği ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şirketlere imza baskısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN