Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tezcan’la Aylin sahneye çıktı

’ndan 2016’da çalınan heykeltıraş heykeli, orijinaline uygun şekilde yeniden yapılarak, aynı yerine konulup, törenle açıldı. ’li ’nin bankamatik memuru ve tescilli kaçak su kullanıcısı da heykel açılışına katıldı

Giriş Tarihi: 13.5.2019
Tezcan’la Aylin sahneye çıktı
Ünlü heykeltıraş İlhan Koman'ın heykeli, 31 Aralık 1991 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle Seğmenler Parkı'na dikildi. Heykel, 25 yıl boyunca durduğu kaidesinden 2016 yılının Mayıs ayında söküldü. Çalındığı iddia edilen heykelin İtalya'da bulunan orijinal kalıbı, Ankara'ya getirilerek Müze Evliyagil'de sergilendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın göreve gelmesiyle heykel, 3 yıl sonra Seğmenler Parkı'ndaki yerini yeniden aldı. Yavaş heykel sayesinde Ankara turizminin artacağını iddia etti.

SANAT MERKEZLERİ AÇILAÇAK
Mansur Yavaş, kent tarihinde ne varsa hepsinin yerine geleceğini söyleyerek, "Bizim arzumuz, Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanet ettiği başkenti otel olmaktan çıkarıp, dünyanın ileri gelen ve turist çeken başkentleriyle yarışır bir başkent olmasını hedefliyoruz. Bunun için de Ankara'nın kültür ve sanatın başkenti olması lazım. Görev süremiz içerisinde, Ankara'nın her bölgesinde tiyatroların ve sanat merkezlerinin açıldığını göreceksiniz. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hayırlı olsun" diye konuştu.

BANKAMATİK MEMURU DA KONUŞTU
AK Parti döneminde Ankara için yapılan bütün büyük projelere ideolojik sebeplerle karşı gelen, alt ve üst geçit inşaatlarını engelleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan da açılışta konuştu. CHP'li Çankaya Belediyesi'ndeki görevine hiç gitmeden maaşını tıkır tıkar aldığı için 'Bankamatik Memuru' a tanınan Karakuş, "İlhan Koman heykeli, 3 yıl önce bir Anneler Günü'nde bakım için götürüldü ve bir daha gelmedi. Bu süreçte suç duyurularında bulunduk. Sürecin takipçisi olduk heykel bulunamadı. 25 yıldır tahribat yaşayan bir kentte, iyileştirici önlemler almak gerekiyordu. Bu heykel hepimiz için iyileştirici bir sürecin başlangıcı olacak. Kentlilerin bu heykele ihtiyacı var" dedi.

İŞLERİ GÜÇLERİ HEYKEL YAPMAK
Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, zamanında kendilerine yapılan suçlamaları reddederek, "Heykel o dönem çalındı gitti. Biz o bölgedeki o dönemin güvenlik görevlileri hakkında soruşturma başlatmıştık. Büyükşehir olarak üzerimize düşeni yapmıştık heykeli bulmak bizim değil emniyetin işidir. Hırsızları çalıntı malzemeyi emniyet bulur " dedi. Yavaş'ın Ankara'ya en büyük icraatı heykel oldu diyen Gökçek, "Heykeli yeniden dikenleri tebrik ediyorum gerçekten büyük bir başarı Ankara için çok büyük bir hizmet. İşleri güçleri heykel yapmak, o heykel sayesinde Ankara'ya 10 binlerce turist gelir şimdi. O heykelin Ankara turizmine katkıları çok büyük olacaktır. Ankaralılar da böyle bir hizmet bekliyordu zaten" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tezcan’la Aylin sahneye çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN