Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nallıhan’da foto safari

Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen ve 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti bu yıl 6’ncısı düzenlenecek safari ile fotoğrafçıları ağırlayacak

Giriş Tarihi: 11.6.2019
Nallıhan’da foto safari
Foto Safarinin koordinatörlüğünü AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan yapacak. Fotoğrafa gönül verenler kuşların peşinden silahla değil fotoğraf makineleri ile koşacak. "Fotoğraf Avcıları Rastgele" sloganıyla yapılacak olan yarışmada avcılığın tetik yerine deklanşöre basılarak yapılmasının özendirilmesi ve teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bu yıl 6.sı gerçekleştirilecek olan yarışma Başkent Ankara Meclisi Koordinatörlüğünde, Nallıhan Kaymakamlığı, Nallıhan Belediyesi, Nallıhan Vakfı katkıları ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün destekleri ile düzenliyor.

DOĞASEVERLERİ BEKLİYORUZ
Nallıhan Kuş Cenneti'nin Ankara'ya en yakın önemli sulak alanlarından biri olduğunu belirten Nevzat Ceylan, yaban hayatının korunması, nesli tükenen hayvan türlerinin gözetilmesi ve çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla foto safarinin düzenlendiğini ve açılış töreninin 22 Haziran saat 10:00'da Nallıhan Kuş Cenneti Kuş Gözlem Merkezi'nde yapılacağını ve tüm doğa severleri foto safariye beklediklerini söyledi. Ceylan, eşsiz peyzaj güzelliği sunan Nallıhan Kuş Cennetinde başta balıkçıl türleri olmak üzere her türlü ötücü ve yırtıcı kuşlara, nesli tehlikede olan kara leylek gibi türlere rastlamanın mümkün olduğunu belirtti. Yarışmaya katılımın ücretsiz olduğunu aktaran Ceylan, iki gün sürecek yarışma sonrasında seçici kurul tarafından en iyi fotoğraflar seçilecek ve dereceye girenlere para ödülü verilecek" dedi.

BİNLERCE KUŞA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
ANKARA şehir merkezine 130 kilometre uzaklıkta tarihi İpek Yolu üzerinde Sakarya Nehri havzasında bulunan ve 1993 yılında koruma altına alınan Nallıhan Kuş Cenneti, Nallıhan Davutoğlan köyü sınırları içinde yer alıyor. Bölge, geçiş yapan, kışlayan ve üreyen olmak üzere binlerce kuşa ev sahipliği yapıyor. Alan sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli ekosistemlere sahip olmasından dolayı farklı türlerin beslenip barınmasına imkân veriyor. Soyu tehlike altında olan "Kara Leylek" Türkiye'de en çok Nallıhan Kuş Cennetinde görülüyor. Türkiye'deki 6 balıkçıl türün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş,5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, 80 tür ötücü kuş ve kara çaylak, leylek, gökkuzgun gibi türler bu bölgede yaşam sürüyor. Nesli tehlikede bulunan; küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba ve gökdoğan da Nallıhan Kuş Cenneti'nde görülebilen türler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nallıhan’da foto safari
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN