Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’dan 2020 için kota stratejisi

“Dünya sıralamasındaki yerimi yükseltmek için yüksek puan alabileceğim müsabakaları seçiyoruz. İlk 100’e girebilmek olimpiyatlar için çok önemli”

Giriş Tarihi: 18.7.2019
Esra Nur’dan 2020 için kota stratejisi

Milli triatlet Esra Nur Gökcek, son dönemlerde katıldığı uluslararası organizasyonlarda elde ettiği başarı ve madalyalarla dikkati çekiyor. Milli sporcu son olarak Kivu Gölü Sprint Afrika Kupası'nda elit kadınlar yarışını ilk sırada tamamlayarak altın madalyanın sahibi oldu. Böylece, Esra Nur Gökcek topladığı 204 puanla dünya sıralamasında 28 basamak çıkarak 143'üncülüğe, Avrupa sıralamasında ise 14 basamak atlayarak 66'ncılığa kadar yükseldi. Daha önce de Gana'nın başkenti Akra'da düzenlenen Afrika Kupası'nda sprint mesafede birincilik elde eden Esra Nur, Mayıs ayında Kazakistan'da düzenlenen yarışta 5'inci, Fas ile Tunus'taki Afrika Kupası organizasyonlarını da 7'nci sırada tamamlamıştı. Esra Nur, 2019 yarış sezonunu verimli bir şekilde geçirerek 2020 Tokyo Olimpiyatları'na kota almayı hedeflediğini söyledi. FARKI ÖNLEMEK İÇİN
FARKLI YOL DENİYORUZ
2020 Olimpiyatları'na kota alabilmek için uluslararası müsabakalardan puan toplaması gerektiğini aktaran Esra Nur Gökcek, "2019 yarış sezonu kota alabilmek için çok önemli" diyerek katılmadığı yarışlardan dolayı puan farkını azaltmak için farklı bir yol izlediklerini dile getirdi.

OLİMPİYAT KOTASI İÇİN ÇOK İNCE HESAPLAR YAPIYOR
- HER müsabakanın verdiği puan farklı. Birinci olandan sonuncu olan sporcuya doğru azalacak şekilde puan sistemi var. O yüzden olabildiğince yüksek puan alabileceğim müsabakaları tercih ediyorum. - DAHA sonra puanlara göre yapılan dünya sıralamasında her ülkenin en iyi 2 sporcusu alınıyor ve diğerleri listeden çıkarılıyor. Örneğin, ilk 50'de 5 tane aynı ülke sporcusu varsa 3'ü çıkmış oluyor ve böylelikle sıralaması daha yukarıda olan sporcuların sıralaması düşüyor ve olimpiyat kotası alma şansı artıyor. Bu sebepten dünya sıralamasında ilk 100'de olmak büyük bir önem taşıyor. Olimpiyat kotası alacak 50 kişi bu şekilde seçiliyor. - 5 TANE de kıta kotası var. İlk 50 içerisinde olmayan ancak buna çok yakın olan her kıtanın birinci sporcusuna olimpiyat kotası veriliyor. Ayrıca baraja yakın olan 2 sporcu da organizasyon tarafından seçilerek olimpiyatta yarışmaya davet ediliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esra Nur’dan 2020 için kota stratejisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN