Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhtarlar bilgisayar öğreniyor

’de teknolojiyi kullanabilmeleri amacıyla açılan ‘Temel bilgisayar kullanım’ kursunda muhtarlar ilk defa bilgisayar başına geçti

Giriş Tarihi: 20.7.2019
Muhtarlar bilgisayar öğreniyor
Kırıkkale Valiliği'nin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde merkez köy ve mahalle muhtarlarına yönelik açtığı 10 günlük kursta, 39 muhtar eğitim alıyor. İlk defa bilgisayar başına geçen bazı muhtarları ise kursun 6. gününde temel programları kullanıp dilekçe yazma, ikametgâh adresi girme, nüfus kayıt örneği ve Muhtarlık Bilgi Sistemini kullanma gibi işlemleri öğrendi. Muhtarlar artık vatandaşlara kolaylıkla teknolojik olarak hizmet verebilecek. Haftanın belirlenen gün ve saatlerinde bilgisayar öğretmenleri eşliğinde temel programların yanı sıra internet kullanmayı da öğrenen muhtarlar, artık kendi sistemleri üzerinden işlemlerini kolaylıkla yapmanın heyecanını yaşıyor.

TEMEL AMAÇ HİZMET YARIŞI
Kursta muhtarlar ile bir araya gelen Kırıkkale Valisi Yunus Sezer'in gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bilgisayar kursuyla birlikte bizim e-devlet kapısından CİMER'e işte bizim Açık Kapı Sisteminden, Muhtar Bilgi Sistemine (MBS) kadar yine aynı şekilde Adres Kayıt Sistemine (AKS) kadar tüm sistemleri muhtarlarımıza gösteriyoruz. Bunun yanında muhtarlarımıza basit programları kullanma; Word, Excel gibi programlar işte dilekçe yazma, mahallesi ile ilgili gayri istatistikleri tutabilme" dedi. Hiç bilgisayar kullanamayan muhtarların olduğunu da belirten Sezer, "Yukarı sınıfta da gördük sayı baya fazla ya da az düzeyde bilgisayar kullanan muhtarlarımız da fazla. Dolayısıyla muhtarlarımızı da hem bilgi tazeleme hem de teknoloji ile daha iyi kullanma imkânı bu kurslar sayesinde olacak. İnşallah temel amaç mahallelerimiz de hizmet yarışı, daha iyi hizmet yarışı, daha çok vatandaşımıza ulaşma ve dönemin devrin dilini kullanabilme, gençlerimize ulaşma, gençleri muhtarlar ile muhtarların yaptığı hizmetleri barışık hale getirilmesi, temel amacımız bu" diye konuştu.

HİÇ BİR ŞEY BİLMİYORDUK
DAHA önce bilgisayar bilmediklerini ifade eden muhtar Erdal Kürkçü, "Hiçbir şey bilmiyorduk ama yavaş yavaş bir şeyler öğreniyoruz. Muhtar Bilgi Sistemini, kayıtların geliş-gidişini. Daha önce bilgisayar kullanma bilgim yoktu. Cep telefonu kullanıyoruz ama bu cep telefonu gibi değil. Muhtar Bilgi Sistemine girip her şey yapabiliyoruz" dedi. Muhtar Ruhi Yeşilyurt, "Kurs bizi gerçekten çok güzel bilgilendirdi. Bu bilgisayar sisteminin üzerinde durup mahalle sakinlerinin taleplerini yerine getireceğiz. Ben baya bir şey öğrendim. Allah razı olsun hocamın sayesinde sisteme girmeyi, ikamet girmeyi öğrendik, nüfus cüzdanı örneği vermeyi öğrendik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhtarlar bilgisayar öğreniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN