Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkentte hayata tutundu

Kalbinin yüzde 25’inin çalıştığı ortaya çıkan Rizeli ’ye (11) ’nde, kanın pompalanmasını sağlayan destek cihazı takıldı

Giriş Tarihi: 10.10.2019
Başkentte hayata tutundu
Rize'de yaşayan ve Rizespor'un altyapı antrenörlerinden Hakan Tüfekçi'nin 3 çocuğundan biri Esila Tüfekçi, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle geçen yıl 28 Kasım'da Rize Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada tedavi altına alınan Esila'nın kalp kaslarının yüzde 25 çalıştığı ortaya çıktı. Esila, bunun üzerine geçen 8 Aralık'ta Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Esila'nın kalbinin sol tarafına, kanın pompalanmasını sağlayan destek cihazı takıldı. Hastanede tedavisi devam eden ve kalp nakli bekleyen Esila, dışarıya çıkarken yapay kalp gibi olan bu cihazın bir kısmı ve şarjlarının bulunduğu çantayı yanında taşıyor. Esila, gün içinde hastanenin bahçesine veya annesiyle kısa süreliğine çarşıya gittiğinde çantası ile çıkıyor.

'ORGANLARINIZI CENNETE GÖTÜRMEYİN'
Esila Tüfekçi, kalbine destek cihazı takıldığını için mutlu olduğunu söyleyerek, "Bu yapay kalp gibi olan cihazla bir yere giderken onu çantamda taşıyorum. Dışarıya çıkarken çantamı hep yanıma alıyorum, onunla geziyorum. Dışarıya çıkarken 2 çanta taşıyorum. Birinde kalp taşıyorum, diğerinde ihtiyaçlarımı. Çantayı taşımak bazen zor olsa da bu benim yaşamama yardım ediyor. Onun için şuan mutluyum. Ama bir an önce kalp naklini olmak istiyorum. 'Organlarınızı cennete götürmeyin, burada onlara ihtiyaç var' sloganını buldum. Çünkü insanlar organ bağışı konusunda çok bilinçsiz. Ben de bilinçlensinler istiyorum" dedi.

ÇANTAYI TAŞIMAKTA ZORLANIYOR'
Anne Zeynep Tüfekçi, kızının ilk hastalığını öğrendiğinde büyük üzüntü yaşadığını ve hep sağlığının düzelmesini beklediğini söyledi. Kızının kalp nakli beklediğini kaydeden anne Tüfekçi, "Çantasının içinde kalp cihazı ve şarjları var. Kızım gittiği her yere yanında onu da götürüyor. Birlikte dışarı çıktığımızda onu ben taşıyorum. Çünkü kızım zayıfladığı için bunu taşırken biraz zorlanıyor artık. İnsanların organ bağışı konusunda çok duyarlı olmasını bekliyoruz. İnsanlar, 'bizim başımıza gelmez' diye düşünmesinler. Çünkü benim çocuğum da çok sağlıklı bir çocuktu; ama bir anda hastalandı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentte hayata tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN