Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koronavirüs, alerjisi olan hastaları nasıl etkiler?

ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, alerjisi olan hastaların koronavirüsten nasıl etkilendiğini açıkladı

Giriş Tarihi: 26.3.2020 ABONE OL
Koronavirüs, alerjisi olan hastaları nasıl etkiler?
Yeni koronavirüsün (KOVİD- 19) alerjisi olanları nasıl etkilediği, henüz çok iyi bilinmemektedir. Ancak bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte, özellikle polenlere karşı alerjik nezle ve göz alerjisi olanların koronavirüs enfeksiyonuna daha kolay yakalanma ihtimali vardır. Bunun nedeni de; polen alerjisi olanlarda özellikle polenlerin ortaya çıktığı bu günlerde, sık sık elini burun ve gözüne götürmesi ve hapşırmasıdır.

ALERJİSİ OLANLAR RISKLİ
Cep telefonu, kapı kolu, merdiven korkuluğu gibi birçok yerde olabilen koronavirüse temas eden alerjik biri; elini daha sık gözüne ve burnuna götürecektir. Bunun sonucu olarak da; koronavirüs hastalığına yakalanma riski daha fazla olacaktır. Aynı zamanda koronavirüs taşıyan birisi de, sık hapşırma ve fazla burun akıntısı olması nedeniyle de etrafa daha fazla virüs bulaştıracaktır. Sonuç olarak koronavirüs; alerjisi olan kişilere çok daha kolay bulaşabilir ve alerjisi olan hastalar etrafına da daha fazla bulaştırabilir. Bu nedenle de; polenlere karşı alerjik nezlesi olanların dış ortamda bulunmaması, ellerini daha sık yıkaması gerekir ve maske takmalılar, mümkünse bu dönemde burun ve gözünü elinin dış kısmı ile silmesi çok faydalı olacaktır.

ALERJİ BELİRTİERİ NELERDİR?
KORONAVIRÜS hastalığında; öksürük, nefes darlığı, ateş ve boğaz ağrısı ön plandayken alerjik nezlede; sık sık hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı ön planda olup genelde ateş söz konusu değildir. Ateş, baş ağrısı ve kas ağrısı alerjik hastalıkların ayrımında yardımcı olan belirtilerdir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Koronavirüs, alerjisi olan hastaları nasıl etkiler?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA