Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deriner Barajı’ndan Üretilen Elektrik 2 Milyar Kilowatt Saati Geçti

Giriş Tarihi: 5.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 12:00
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Deriner Barajı ve HES Projesi’nde elektrik üretimi 2 milyar kilowat.saati geçti ve milli ekonomiye de yaklaşık 460 milyon TL katkı sağlandı.
2 MİLYAR KİLOWATT.SAAT ENERJİ ÜRETİLDİ
12 Aralık 2012’de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Deriner Barajı ve HES’in yıllık 2 milyar 118 milyon kilowat.saat enerji üretme kapasitesi bulunuyor.
249 metre gövde yüksekliğindeki dev barajın santral bölümü 4 üniteden oluşuyor. Bu ünitelerden 1.’si Temmuz 2013, 2. ve 4.’sü Ağustos 2013, 3. ünitesi ise Ekim 2013’te elektrik üretmeye başladı. Elektrik üretmeye başladığı günden Şubat 2015 sonu itibarıyla Deriner Barajı’nın HES ünitesinden yaklaşık 2 milyar kilowatt.saat elektrik üretildi. Böylece, milli ekonomiye de yaklaşık 460 milyon TL destek sağlandı.
“DERİNER, BİR MÜHENDİSLİK HARİKASI”
Deriner Barajı’nın Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın 4. ve dünyanın da 6. en yüksek barajı olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Bakan Veysel Eroğlu da “Yurt genelinde 2014 yılının kurak geçmesine rağmen Çoruh Vadisindeki projeler elektrik üretimi açısından en verimli projeler arasında yerini aldı. Deriner Barajı ve HES de 2014’te verimli bir yıl geçirdi. Elektrik üretmeye başladığı günden bu tarafa 2 milyar kilowatt.saatten fazla elektrik üretti” dedi.
Deriner Barajı ve HES Projesi’nin Dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterildiğinin de altını çizen Bakan Eroğlu, “Bu dev proje 2012’de düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldü” diyerek sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deriner Barajı’ndan Üretilen Elektrik 2 Milyar Kilowatt Saati Geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN