Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülpınar İlkokulu Öğrencileri Bulgaristan Yolcusu

Giriş Tarihi: 6.3.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:08
Gülpınar İlkokulu öğrencileri, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen “Dansların Kardeşliği (Friendsip Of the Dances)” adlı Comenius projesi kapsamında Bulgaristan’a gidecek.
’nın Altındağ ilçesindeki Gülpınar İlkokulu, AB Bakanlığı tarafından desteklenen “Dansların Kardeşliği (Friendsip Of the Dances)” adlı Comenius projesini yürütüyor. Proje kapsamında daha önce Hırvatistan ve Slovakya’ya giden öğrenciler, 22 Mart’ta ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya gidecek. Proje ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Bayram Demir, okulun 2 sene önce başlayan AB Projesi kapsamında daha önce 2 ülkeye gittiğini ifade ederek, “22 Mart ile 26 Mart tarihleri arasında Bulgaristan’a bir gezimiz olacak proje kapsamında. Projenin adı Dansların Kardeşliği, kültürler arası bilgi alışverişi. Çocuklar orada yaklaşık olarak 1 hafta kendi kültürümüzü yurt dışına tanıtmak, bizim öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, idarecilerimiz, onların kültürlerini yerinde görme bir kültür alışverişinde bulunacaklar. Bende gideceğim” şeklinde konuştu.
“ÇOCUKLARIMIZA KÜLTÜRLERİN ETKİLEŞİMİNDEN, FARKLI KÜLTÜRLERİN OLDUĞUNDAN BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA BU TÜR ETKİNLİKLERE KATILMASINI TEŞVİK EDİYORUZ”
Proje Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Hüseyin Demir ise şunları kaydetti:
“Okulumuz proje kapsamında AB Bakanlığı tarafından finanse edilen ’Friendsip Of the Dances’ adlı proje kapsamında yurt dışına gidecek. Daha önceki ülkelerimiz Hırvatistan ve Slovakya’ydı. Şimdi gideceğimiz ülke Bulgaristan. Bir sonraki gideceğimiz ülke ise Polonya. Çocuklarımıza kültürlerin etkileşiminden, farklı kültürlerin olduğundan bilgilendirmek, bilgi sahibi olmak amacıyla bu tür etkinliklere katılmasını teşvik ediyoruz ve çocuklarımızın katılımını sağlıyoruz. Toplam 7 çocuk gidecek. Şuan 3 çocukla birlikte Bulgaristan’a gidiyoruz. Bende İngilizce öğretmeni olduğum için tercüme ve iletişim kurma amacıyla gideceğim. Altındağ bölgesinde bu projeyi kazanan, finanse edilmesini sağlanan 3 okuldan bir tanesi Gülpınar İlkokulu.”
ÖĞRENCİLER TÜRKÇE VE BULGARCA ŞARKILAR SESLENDİRECEK
Proje kapsamında Bugaristan’a gidecek öğrencilerden 3. sınıfta okuyan Damla Hafızoğlu, “Bulgaristan’a gideceğiz. Orada şarkı söyleyeceğim. Bale yapacağım. Annemde gelecek” dedi.
Bulgarcayı ailesinin Bulgar göçmeni olduğu için bildiğini kaydeden Hafızoğlu, “Moya Strana, Moya Bulgaria’ şarkısını öğrendim. Şarkının Türkçesi ‘Benim Memleketim’” diye konuştu.
Türkçe olarak da ’Memleketim’ şarkısını söyleyeceğini dile getiren Hafızoğlu, çok heyecanlı olduğunu ve daha önce de üç kez ailesiyle birlikte Bulgaristan’a gittiğini ifade etti.
3. sınıf öğrencisi İlsu Kılıçarslan da, Bulgaristan’a gidecekleri için heyecanlı olduğunu ve orada gezeceklerini ifade etti. 4.sınıf öğrencisi Abdullah İnce ise, Bulgaristan’da gezeceklerini, eğleneceklerini ve yeni arkadaşlıklar kuracaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülpınar İlkokulu Öğrencileri Bulgaristan Yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN