Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TED Koleji Öğrencilerinden Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

Giriş Tarihi: 6.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:08
TED Koleji Vakfı Özel Lisesi öğrencileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle gerçekleştirdikleri etkinlikte erkek şiddeti sonucu yaşam hakkı ellerinden alınan kadınlar ile Cumhuriyet tarihinde ilklere imza atan başarılı kadınları andılar.
TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi TEDcs Topluluğu öğrencileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle okulda gerçekleştirdikleri etkinlikte kadına şiddete ve cinsiyet ayrımcılığına dikkat çektiler. Lise Kısmı konferans salonunda düzenlenen etkinlikte erkek şiddeti sonucu yaşam hakkı ellerinden alınan kadınlar ile Cumhuriyet tarihinde ilklere imza atan başarılı kadınlar anıldı.
TED Ankara Koleji öğrencilerince canlandırılan kadına yönelik şiddetin mağdurlarından Ayşe Paşalı, Fatma Yazan, Hüsne Aslan, Münevver Karabulut ve Özgecan Aslan yeniden dile gelerek trajik hikayelerini anlattılar ve “Tek suçum kadın olmaktı. Bunu başka kadınların yaşamasına izin vermeyin” dediler.
Etkinlikte ayrıca Cumhuriyet tarihinde ilklere imza atmış başarılı kadınlar da canlandırıldı. Osmanlı-Rus Savaşı’nda cephede çalışan Nene Hatun ile ilk kadın avukat Süreyya Ağaoğlu, ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale, ilk kadın pilot Sabiha Gökçen dile gelerek “Ben de bir kadınım ve başarabileceğimizi ispatladım. Kadınların önünü kapatmayın” mesajını verdiler. Dünya Kadınlar Günü etkinliği, TED Ankara Koleji mezunu olan sinema oyuncusu Beren Saat’in Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili mesajı ile son buldu. Beren Saat’i canlandıran öğrencinin duygu yüklü sesiyle okuduğu mesaj, büyük alkış aldı. Erkek öğrenciler ise #HeforShe parkartı ile sahneye çıkarak kadın-erkek eşitliğini sağlamak için başlatılan dünyada çapındaki kampanyaya dikkat çektiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TED Ankara Koleji Öğrencilerinden Dünya Kadınlar Günü Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN