Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köpek Balıklarıyla Dolu Akvaryuma Kadınlar Günü Dalışı

Giriş Tarihi: 8.3.2015 19:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
(İHA) – Ankara’da Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla köpek balıklarıyla dolu akvaryuma dalış gerçekleştirdi.
Mamak Belediye Başkanı Akgül ve Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’in dalışı Nata Vega Alışveriş Merkezi’nde bulunan Aqua Vega Akvaryumu’nda gerçekleşti. Dalış öncesi Ercümen, vatandaşlarla küçük bir söyleşi yapıp, hayranları için fotoğraflarını imzaladı. Akgül ise, alışveriş merkezinde bulunan kadınlara kırmızı karanfil dağıttı. Dalış kıyafetlerini giydikten sonra köpek balıklarının ve çeşitli balıkların bulunduğu akvaryuma dalan Akgül ve Ercümen, akvaryumda “Özgecan için” yazılı pankart açtı. Akgül ve Ercümen, daha sonra tüm akvaryumu boydan boya turladı. Akvaryumdan çıkar çıkmaz dalış kıyafetleriyle basın mensuplarının karşısına geçen ikili, kadına şiddete dikkat çekmeyi amaçladıklarını söylediler.
Akgül yaptığı açıklamada, “Bugün Nata Vega Akvaryumu’nda Dünya Kadınlar Günü için buluştuk. Suyun altında nefesimizi tüm kadınlar için tuttuk. Kadına şiddet konusuna ve Özgecan Aslan’a buradan mesaj yollamak istedik. Tüm kalpler bugün bir herhalde, kadın ve erkek diye değil. Dünyadaki şiddeti azaltma yönünde biz de küçük bir etkinlik yapmak istedik. Dalış öncesi yaptığımız söyleşide kadınların birbirlerine ilham vereceği platformlar nasıl oluşturulabilir ve kendi kısa hikayemizden bahsettik. Sonra da birlikte tüm kadınlarımız için köpek balıklarının olduğu havuza daldık” dedi.
Ercümen ise, “Öncelikle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Biraz önce bir dalış gerçekleştirdik ve bence anlamlı bir dalış oldu. Özgecan ile birlikte simgeleşen kadına şiddete olan farkındalığı oluşturma anlamında bir organizasyondu. İçerde gördünüz şiddet olmazken, köpek balığının yanında rahatça gezebildik. Türkiye’de ve dünyada artık kadına ve çocuğa şiddetin gitmesi gerektiğine, bunun bir milat olması gerektiğine inanıyorum. İnşallah bu bir farkındalık oluşturur. Çünkü kadın mutlu olursa toplum da mutlu olur. Kadın huzurlu olursa toplum da huzurlu olur. Kadın umutlu olursa geleceğe daha güvenle bakacağız diye düşünüyorum” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpek Balıklarıyla Dolu Akvaryuma Kadınlar Günü Dalışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN