Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büro Memur-sen, Emniyette Görevli Sivil Memurlar İçin Eylem Yaptı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Büro Memur-Sen, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sivil memurların verilmeyen haklarını protesto etti.
Büro Memur-Sen, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sivil memurların verilmeyen hakları, sorun ve talepleriyle ilgili TBMM Dikmen Kapısında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını yapan Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sivil memurlar için toplandıklarını belirterek, “Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak yaklaşık 15 bin kişi görev yapmaktadır. Bu kardeşlerimiz, Teknik Hizmetler, Yardımcı Hizmetler, Genel İdari Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Yardımcı Sağlık Hizmetleri, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri, Avukatlık Hizmetleri sınıfında çalışmaktadır. Emniyetteki sivil memur kardeşlerimiz, her ne kadar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabii olsalar da sadece isim olarak devlet memurudur. Çünkü bu kardeşlerimiz, uygulamada devlet memuru olarak değil, işçi olarak görülmekte ve çalıştırılmaktadır. 657 Sayılı Kanun ile işe alınan sivil memurlar, devlet memurları kanununda yer almayan Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğüne göre polis gibi cezaya tabi tutulmaktadır. Bu yüzden sivil memurlar, amirlerinin iki dudağı arasına sıkışıp kalmaktadır” ifadelerini kullandı.
"POLİSLERLE MESAİ ARKADAŞI OLAN, OMUZ OMUZA GÖREV YAPAN SİVİL MEMURLARIN CAN GÜVENLİĞİ MAALESEF YOKTUR"
Sivil memurların bir görev tanımı dahi bulunmadığını bildiren Mengütaycı, şunları kaydetti:
“Polislerle mesai arkadaşı olan, omuz omuza görev yapan sivil memurların can güvenliği maalesef yoktur. Terör örgütleri, sivil memur ve polis memuru ayrımı yapmamaktadır. Birçok sivil memur, görevi başında şehit olmuştur. Sivil memurlar, teşkilat içerisinde çalışmaları nedeniyle polislerin maruz kaldıkları psikolojik baskıya maalesef aynı şekilde maruz kalmakta ve psikolojik olarak yıpranmaktadırlar. Ceza alırken polis gibi görülen ancak iş ödüle gelince yok sayılan sivil memurlara ne yıpranma payı ne de terör tazminatı verilmektedir. Öte yandan, bazı illerimizde sendika temsilcilerimize mobbing uygulanmaktadır. Yasal haklarını savunan arkadaşlarımız kendilerini bir gün içerisinde yemekhanede bulaşık yıkarken bulmaktadır. Bu, çifte standarttır. Bu, ben yaptım olduğu mantığıdır. Kimse sendika temsilcilerimize hak etmediği uygulamayı yapamaz. Tüm haksızlıkların olduğu gibi sendika temsilcilerimize yapılan bu haksızlığın da karşısında duracağız ve gerekli platformlarda bu konunun takipçisi olacağız."
"BÜRO MEMUR-SEN OLARAK, SİVİL MEMURLARIN HAKLARI İLE İLGİLİ YASAL ÇALIŞMALARIN BİR AN ÖNCE YAPILMASINI İSTİYORUZ"
Büro Memur-Sen olarak, emniyetteki sivil memurların uğradığı haksızlıklara artık ‘dur’ dediklerini ifade eden Mengütaycı, “Büro Memur-Sen olarak, sivil memurların hakları ile ilgili yasal çalışmaların bir an önce yapılmasını istiyoruz. Yaklaşık 11 yıldır açılmayan görevde yükselme sınavının en kısa zamanda açılmasını istiyoruz. Sivil memur kardeşlerimizin acilen görev tanımının yapılmasını istiyoruz. Sivil memurların Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’nden çıkarılmasını istiyoruz. Sivil memurlara yıpranma payı istiyoruz. Polislere ödenen terör tazminatının sivil memurlara da verilmesini istiyoruz. Kısacası, sivil memurların devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde çalışmasını istiyoruz. Bunlar bizim haklarımız. Haklarımızı, her yerde ve her platformda savunmaya, haklarımızı alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Büro Memur-Sen olarak, sivil memurlarımızın haklarını bir olarak, iri olarak, diri olarak alacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.
Öte yandan Büro Memur-Sen üyeleri ’Memuruz haklıyız kazanacağız’ ’Susma haykır haksızlığa hayır’ sloganları attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büro Memur-sen, Emniyette Görevli Sivil Memurlar İçin Eylem Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN