Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİKA’dan Karadağ’daki İlköğretim Okuluna Konferans Salonu

Giriş Tarihi: 10.3.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’ya bağlı Tuzi beldesinde bulunan “Mahmut Lekiç İlköğretim Okulu”nda yaptırılan konferans salonu hizmete açıldı.
Açılış töreninde, Tuzi Belediye Başkanı Abedin Adzovic, bölge milletvekillerinden Nikola Gegaj, Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, öğretmen ve öğrenciler ile veliler hazır bulundu. Açılış programında konuşan TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı, TİKA’nın özellikle eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerin önemine vurgu yaparak, faaliyette bulunulan tüm ülkelerde eğitim altyapısının geliştirilmesi ile ilgili projelere öncelik verildiğini kaydetti. TİKA olarak Karadağ özelinde de gelecek nesillerin modern bilgi ve donanımlarla yetişmesi hedefi doğrultusunda eğitim sektörüne büyük yatırımlar yapıldığını belirten TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Yazıcı, TİKA’nın Karadağ’da faaliyete başladığı 2007 yılından bugüne gerçekleştirilen projelerde eğitim projelerinin en yüksek payı aldığını ve tüm projeler içerisinde eğitimin payının yüzde 30’dan fazla olduğunu belirtti. Açılışını yaptıkları konferans salonu ile okulun önemli bir eksiğini giderdiklerini belirten Yazıcı, projenin hayata geçirilmesi konusunda emeği geçen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine de teşekkürlerini sundu.
Açılış Programında söz alan Okul Müdürü Nikola Dukaj ise, Mahmut Lekiç İlköğretim Okulu’nun 5 bin kişinin yaşadığı Tuzi beldesinin tek ilköğretim okulu konumunda olduğunu belirterek, TİKA tarafından yaptırılan konferans salonunun okulun en önemli ihtiyaçlarından birinin giderilmesini sağladığını söyledi. Hizmete açılan salonda toplantı ve seminer gibi aktivitelerin yanı sıra okulda öğrenim gören öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri programları da gerçekleştireceklerini belirten Okul Müdürü Dukaj, TİKA’yı yalnız maddi olarak değil manevi olarak da tüm Karadağ’ın yanında olan dost bir kuruluş olarak gördüklerini belirtti.
Tuzi Belediye Başkanı Abedin Adzovic ise, gerçekleştirilen projeden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, bugüne kadar Tuzi Belediyesi ile TİKA işbirliğinde pek çok proje ve faaliyetin hayata geçirildiğini belirtti. Ortak projeler konusunda TİKA ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Belediye Başkanı Adzovic, Karadağ’a bugüne kadar yaptığı yardımlardan dolayı TİKA’ya teşekkür etti.
Gerçekleştirilen proje ile eğitimin kalitesinin yükseltilmesi ve eğitim altyapısının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Nüfusunun yüzde 95’ini Müslümanların oluşturduğu Tuzi beldesindeki tek ilkokul konumundaki “Mahmut Lekiç İlköğretim Okulu”nda, 54 sınıfta Boşnak, Arnavut ve Karadağlı olmak üzere toplamda bin 100 öğrenci eğitim görüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA’dan Karadağ’daki İlköğretim Okuluna Konferans Salonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN