Kedem’in Osmanlıca Kursu Büyük İlgi Görüyor

Giriş Tarihi: 11.3.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Kedem’in Osmanlıca Kursu Büyük İlgi Görüyor
Keçiören Belediyesi Eğitime Destek Merkezi (KEDEM), Keçiören’de bulunan 10 şubesinde 700’e yakın öğrencisiyle Osmanlıca derslerini başlattı. Osmanlıca kursu, öğrenciler ve velilerden büyük ilgi görüyor.
19. Milli Eğitim Şurası’ndan Osmanlıca’nın seçmeli ders olması yönünde tavsiye kararı çıkmasıyla harekete geçen Keçiören Belediyesi Eğitime Destek Merkezi (KEDEM), Keçiören’de bulunan 10 şubesinde 700’e yakın öğrencisiyle Osmanlıca derslerini başlattı. Osmanlıca kursu, öğrenciler ve velilerden büyük ilgi görüyor. KEDEM, Osmanlı Devleti döneminde asırlarca bir medeniyet lisanı olarak kullanılan Osmanlı Türkçesi’ne ilgi duyan ve öğrenmek isteyen Keçiörenliler için ücretsiz Osmanlıca kursu veriyor. Geçmişini bilen ve okuyabilen nesiller yetiştirmek için açılan kurslarda 8-13 yaş arası ilköğretim öğrencileri, hem geçmişiyle bağ kurma hem de geleceğe bu değerleri taşıma imkanını yakalıyor.
Öğrencilerin Osmanlıca kurslarına olan ilgilerinin tahmin edilenin de üzerinde olduğunu belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Toplumların hafızası yazılı tarihleriyle, dillerinin korunmasıyla mümkündür. Osmanlıca’ya ara verilen dönemde bizim tarihimizle yazılı bağlarımız, istenilen düzeyde olmadı. Devletimizin Osmanlıca’nın öğretilmesiyle ilgili almış olduğu bir tavsiye kararı üzerine bu çalışmalarımızı başlattık” dedi.
Yeni nesillere Osmanlı Türkçesi’ni öğrenme, sanat ve ilim alanında klasikleşmiş çok değerli eserleri orijinalinden okuma imkanı sunan kurslar için kayıt işlemleri devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kedem’in Osmanlıca Kursu Büyük İlgi Görüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN