Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtulmuş, Dolardaki Artışı Değerlendirdi

Giriş Tarihi: 11.3.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dolarda son günlerde yaşanan artışla ilgili, "Türkiye’nin iç faktörlerinden kaynaklanmayan yeni bir durum ortaya çıkmıştır. O yüzden maalesef dolar aşırı derecede değerlenmiştir. Bütün bunlarla alakalı atılacak adımlar var. Ancak şunu ifade etmek isterim döviz kurlarında karşılaştığımız sorun altını üstünü çizerek ifade ediyorum Türkiye’nin ekonomik yapısından kaynaklanan bir sorun değildir. Aynı zamanda kalıcı bir sorun da değildir" dedi.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk Dil Kurumu tarafından yurt içinden 33 ve yurt dışından sekiz olmak üzere toplam 41 bilim adamının katılımı ile gerçekleştirilen ‘Türkçe’nin Köken Bilgisi Sözlüğü’ çalışma toplantısı sonuç oturumuna katıldı. Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurtulmuş, “Dolar ile ilgili hükümet olarak atmayı planladığınız bir adım var mı?” sorusuna, “Küresel ortamdaki gelişmeler Türkiye ekonomisini çok ciddi etkiliyor. ABD ve Avrupa Merkez Bankası arasındaki para politikaları bakımından farklı uygulamalar, Ukrayna krizi gibi çok farklı nedenlerle birlikte Türkiye’nin iç faktörlerinden kaynaklanmayan yeni bir durum ortaya çıkmıştır. O yüzden maalesef dolar aşırı derecede değerlenmiştir. Bütün bunlarla alakalı atılacak adımlar var. Ancak şunu ifade etmek isterim döviz kurlarında karşılaştığımız sorun altını üstünü çizerek ifade ediyorum; Türkiye’nin ekonomik yapısından kaynaklanan bir sorun değildir. Aynı zamanda kalıcı bir sorun da değildir. Ümit ediyoruz ki çok kısa süre içerisinde dünya ekonomisindeki gelişmeler belli bir dengeye oturur ve Türkiye’deki döviz kurları da normal bir seviyeye gelir. Bu konuyu en ayrıntısına kadar dünkü toplantıda tartıştık, dolayısıyla endişe edecek bir durum yok. Türkiye ekonomisi bu tür dalgalanmalara son derece hazırlıklı ve dayanıklı bir makro ekonomik bir yapıya sahiptir. Bundan sonra ekonomideki temel hedefimiz de 2023 hedefine doğru giderken hem ekonomik hem siyasi alandaki reform iradesini arttırarak devam ettireceğiz ve bu reformların sürmesi ile eş zamanlı olarak Türkiye ekonomisinin üretim kabiliyetini artıracak adımları gerçekleştireceğiz” cevabını verdi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kurtulmuş, “Türkiye’nin eski dönemlerde olduğundan daha fazla Türkçe sözlük, özellikle Türkçe etimolojik sözlüğe ihtiyacı var. Bunlardan birisi artık Türkiye ufkunu açmış, kapılarını, gönül dünyasını açmış, dünyanın farklı yerlerindeki toplumlarla irtibat kurabilen, aynı dilde konuştuğumuz coğrafyalara da uzanabilen ülke konumuna geldik. Sadece Türkçe konuşan değil, Türkçe konuşmayan bölgelerde de hem Türkiye hem Türkçe’ye, hem de Türk kültürüne karşı bir ilginin giderek artmakta olduğunu görüyoruz. Bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.
Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, ise TDK’nın web sitesindeki sözlüğünde “müsait” kelimesinin açıklama bölümünde yer alan “flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)” olarak tanımlanmasıyla başlayan tartışmalarla ilgili olarak, "1945’te ilk Türkçe sözlük bastık. Bu değişiklik 1983’te başladı. Bu ifade 1983’te girmiş, internette olan ifade ile sözlükte olan ifade arasında fark olamaz, ikisi de aynı olmalı. Biz şu anda bu konuda çalışıyoruz. Halk ne diyorsa biz onu tespit ediyoruz. Yanlış tespit etmişsek onu düzeltiriz. Bizim tespitimiz doğruysa o da kalır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş, Dolardaki Artışı Değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN