MHP’li Akçay: “Maden İşçilerine Sahip Çıkılmadığı Gibi Sokağa Bırakılmıştır”

Giriş Tarihi: 11.3.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Soma’da işçilerin 24 saat eylemde olduklarını belirterek, “Maden işçilerine sahip çıkılmadığı gibi sokağa bırakılmıştır” dedi.
TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Akçay, Soma maden işçilerinin yaşadıklarına dikkat çekti. Akçay, Soma maden kazasının 13 Mayıs tarihinde meydana geldiğini hatırlatarak, Soma’nın sosyal, ekonomik bir travmanın içinde olduğunu söyledi. Akçay, hiçbir kamu yöneticisinin davada yargılanmadığını, 2 bin 831 madencinin işine son verildiğini belirtti. Akçay, "Hükümet tarafından hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Kıdem tazminatı ile beraber ifade edecek olursak 301 maden işçimiz kıdem tazminatlarını alamamışlardır. 2 bin 831 maden işçisi kıdem tazminatlarını alamamışlardır. Soma Kömürleri A.Ş. tarafından işlerine son verilen işçilerin istihdam sorunları vardır" dedi.
Akçay, Soma maden işçileri ile ilgili kanun teklifi hazırladığını kaydederek, “Kıdem tazminatlarını alamayan işçilerimizin Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından ödenmesi ve Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından şirkete rücu edilmesini istiyoruz. 2 bin 831 maden işçisinin sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmesi öngörülüyor. Kıdem tazminatı sorununa kalıcı bir çözüm getirmeyi öneriyoruz" diye konuştu.
Hükümetin verdiği sözler olduğunu belirten Akçay, "Soma kazası sonrasında geride kalan ailelere sahip çıkma sözü vardı. Mağdur ailelere hükümet değil, milletimiz sahip çıkmıştır. Yardım seferberliği yaparak, AFAD’da toplanan 46,5 milyon TL dağıtıldı. İşçiler aç ve açıkta bırakıldılar. Soma’da meydanlarda eylem yapıyorlar. Gece gündüz 24 saat eylemdeler. Maden işçilerine sahip çıkılmadığı gibi sokağa bırakılmıştır. İşçi sağlığı ile ilgili tek bir adım atılmamıştır" dedi.
Ekonomi ile ilgili toplantılar yapılmasına ilişkin olarak ise Akçay, "Panik ve korku hali var. Panik ve nefretle hareket ediyorlar. Şiddetle payidar olmaya kalkıyorlar. Ekonomi yönetimi tahkir ediliyor. Merkez Bankası Başkanı bir takım yanlış davranışlara muhatap ediliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP’li Akçay: “Maden İşçilerine Sahip Çıkılmadığı Gibi Sokağa Bırakılmıştır”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN