Alper-alisa Çiftinin Hedefleri Büyük

Giriş Tarihi: 12.3.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Türkiye’nin buz pateninde gururu olan Alper Uçar-Alisa Agafonova çifti, Artistik Buz Pateni Dünya Şampiyonası hazırlıklarını bütün hızıyla sürdürüyor.
Çin’de 23-29 Mart tarihlerinde düzenlenecek şampiyona öncesinde yoğun bir antrenman programında çalışmalarına devam eden çift, şampiyonadaki hedeflerini ve hazırlık sürecini, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi internet sitesine değerlendirdi.
Şu ana kadar performans grafiklerinden hiçbir sapma göstermeden iyi bir şekilde hazırlandıklarını kaydeden Alper Uçar, “2013 yılının başından beri Moskova’daki çalışmalarımızı, Rusya Buz Dansı Milli Takımı Başantrenörü ve buz dansının efsane ismi Alexander Zhulin ile sürdürüyoruz” dedi.
Bir yıl gibi kısa bir sürede hem Avrupa’da hem de dünyada çok yüksek dereceler elde ederek Sochi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları vizesi aldıklarını hatırlatan Uçar, “Antrenörümüzle gerçekten çok uyumlu çalışıyoruz. Çalışmalarımızda bize koreografi antrenörü, teknik uzman, kondisyon antrenörü, doktor ve masör eşlik ediyor. Bize bu büyük imkanı ve kadroyu vermesinden dolayı antrenörümüze minnettarız. 200 yıllık paten geçmişi olan Rusya’nın tüm beceri, stil ve deneyimlerinden yararlanıyoruz” diye konuştu.
“ŞAMPİYONADA DERECEMİZİ OLABİLDİĞİNCE YUKARIYA ÇIKARMAK İSTİYORUZ”
Dünya Şampiyonası’na üçüncü kez katılacaklarını ifade eden Alper Uçar, sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye olarak böyle zor bir sporda ve buz dansı alanında baraj puanını geçerek, bu yarışmaya çift olarak bir tek biz katılıyoruz. Türkiye Buz Pateni Federasyonumuzun sürece verdiği destek ile adımızı yine bir ilk olarak şampiyonaya yazdırmanın sevinci içerisindeyiz. Buz pateninde dünya şampiyonası her sporcu için çok önemli ve bir o kadar da zordur. Hedefimiz; geçen sezon bir ilki başarıp yaptığımız gibi elemeleri geçmek ve derecemizi olabildiğince yukarıya çıkarmak olacak.”
Milli sporcu Alper Uçar, Alisa Agafonova ile birlikte başarılarını her geçen yıl ileri boyutlara taşıdıklarını belirterek, “Bana göre bir sporcu ‘istediğim noktadayım’ diyorsa hiç düşünmeden aktif sporu bırakmalıdır, çünkü biz sporcular başarıya ulaşmak ve daha ileriye gitmek için çalışırız. Bu motivasyonumuz, bizi daha güçlü ve daha azimli kılar. Biz her zaman kendimizi daha iyisi için zorluyor ve ülkemiz adına başarı kazanmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerine yer verdi.
“ÜLKEMİZİN BUZ PATENİNDE AVRUPA’DA İLK 10’DA YER ALMASINI HEDEFLİYORUZ”
Alper Uçar, hedeflerinin kendi dallarında Türkiye’nin Avrupa’da ilk 10’da yer almasını sağlamak ve madalya kazanmak olduğunu kaydetti. “Planlarımız arasında çok güçlü iki program çıkartıp daha yüksek uluslararası başarı kazanmak var” diyen milli sporcu Alper Uçar, şunları söyledi:
“Dünya şampiyonasında ilk defa eleme geçerek bu alanda büyük bir başarı kazandık. Bu yarışmada da yüksek bir sonuç almak istiyoruz. Bu sayede bizim adımıza ve ülkemize; diğer federasyonlardan ve Uluslararası Buz Pateni Federasyonu’ndan (ISU) Grand Prix yarışmalarına davet bekliyoruz. Yakın gelecekte bunu başardığımız takdirde yerimizi perçinlemiş olacağız.”
“ANALİTİK DÜŞÜNEBİLEN VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK KALMIŞ BİR GENÇ OLDUM”
Buz pateni dalında Türkiye’de çok yetenekli gençlerin olduğunu belirten Alper Uçar, “Bu güzel spor dalının ülkemizde gelişmesi adına süreçte doğru adımlar atıldığını ve sistem oluşturmaya çalıştığımızı söylemeliyim. Bu metodik çalışmanın, meyvelerini yeni jenerasyonla vereceğini düşünüyorum. Buz pateni hiç kuşkusuz ailelerimizin desteği ve özverisiyle ilerliyor. Her şeyden önce bana bu sporun en büyük katkısı sağlıklı, analitik düşünebilen ve kötü alışkanlıklardan uzak kalmış bir genç olarak hayata devam etmem oldu” ifadelerini kullandı.
ALİSA AGAFONOVA: “EKSİKLERİMİZ ÜZERİNE TİTİZLİKLE ÇALIŞTIK“
Alisa Agafonova ise Dünya Şampiyonası’nda ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi. Geçmiş organizasyonlarda kendilerine verilen hakem puanlarını eleştiren Agafonova, “Umarım bu şampiyonada performansımızdan ziyade hakemlerin verdiği tartışmaları kararları konuşmayız. Avrupa Şampiyonası’nda hakemlerin kırdığı puanlar üzerindeki hareketleri titizlikle çalıştık. Çift olarak istediğimiz sonucu almak için işimizi sıkı tutuyoruz” dedi.
Türkiye adına organizasyonlarda harika işler çıkardıklarını kaydeden Agafonova, “Eksiklerimizin üzerinden geçtik. Dünya Şampiyonası’nda bir önceki organizasyona oranla daha iyi bir derece alacağımıza inanıyorum. Elemeleri geçerek üst sıralarda iyi bir performans sergilemeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alper-alisa Çiftinin Hedefleri Büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN