Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. İlhan: “Yağ Tüketin Önerisi Türkiye’yi Obez Yapabilir”

Giriş Tarihi: 12.3.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 13:10
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Yağ tüketin önerisi Türkiye’yi obez yapabilir” dedi.
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, son zamanlarda yağ tüketiminin sağlığa olan etkisine ilişkin yapılan açıklamaları hatırlatarak, beslenme ve sağlık üzerine uzman olmayan kişilerin yaptıkları açıklamaların insanın enerji dengesini bozabileceğini belirtti. Prof. Dr. İlhan, "Beslenmeden yaşamamız mümkün değil. Ancak uzman olmayan kişiler tarafından yapılan açıklamalar kişilerin enerji dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu durum toplum sağlığını da olumsuz etkiler” ifadesini kullandı.
Son yıllarda Türkiye’de beslenme üzerine yapılan en kapsamlı araştırma olan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’na dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, "Verilere göre Türk insanı yağdan zengin besleniyor. Araştırma, 12 yaşından itibaren hemen hemen her yaş grubunda fazla yağ tüketimine vurgu yapıyor” dedi.
Araştırmanın bu derece net ortaya koyduğu yağ tüketimini artıracak yaklaşımlar ve aşırı tüketime neden olacak önerilerin Türkiye’de obezite riskini daha da artırabileceğini belirten Prof. Dr. İlhan, şunları kaydetti:
"Yağlar en fazla enerji veren besin grubudur ve özellikle yağdan zengin beslenmede doyma hissi geç yakalanır. Bunun sonucunda enerji dengesinin negatif yönde bozulduğu gözlenir ve kilo alımı hızla başlar. Önemli olan her besinden ölçülü tüketmek ve oturarak harcadığımız zaman yerine olabildiğince fizik aktivite yapmaktır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Dr. İlhan: “Yağ Tüketin Önerisi Türkiye’yi Obez Yapabilir”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN