Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİKA Kardeş Ülke Azerbaycan’ın Gençliğine Yatırım Yapıyor

Giriş Tarihi: 20.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
Azerbaycan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve “Kreativ Düşünce” Gençlerin Gelişimine Destek İçtimai Birliği işbirliğinde yürütülen Yün Bahçe-Şeki Gençlik Merkezi Meslek Edindirme Kursları projesi kapsamında Şeki Gençlik Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.
Azerbaycan’da özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA ve “Kreativ Düşünce” Gençlerin Gelişimine Destek İçtimai Birliği tarafından Yün Bahçe-Şeki Gençlik Merkezi Meslek Edindirme Kursları projesi kapsamında Şeki Gençlik Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine TBMM Uşak Milletvekili İsmail Güneş, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Okan Yeşilot, gazeteci-yazar Ebubekir Kurban, Şeki Belediye Başkanı Elşad İbadov, Belediye Başkan Yardımcısı İtibar Nuriyev, Şeki Valiliği temsilcileri, TİKA yetkilileri, Şeki halkı ve öğrenciler katıldı.
TİKA tarafından tadilatı ve tefrişatı yapılan merkezde Şeki’de işsizliğin azaltılmasına katkı sağlayacak çeşitli meslek kursları, geleneksel el sanatları, halıcılık, ebru sanatı, bilgisayar ve İngilizce kursları ve diğer kurslar düzenlenecek. Merkezin açılışıyla birlikte başlatılan ebru kursları, gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Azerbaycanlı ebru sanatçısı Zaur Orucov ve öğrencilerinin hazırladığı ebrular Uşak Milletvekili Dr. Güneş’e hediye edilirken, Uşak’ın Eşme ilçesindeki kilim dokuma tecrübesinin Şeki’ye aktarılması da kararlaştırıldı.
Proje kapsamında esasen “çocuk odaları için organik boyadan yün kilim ve halıların” üretilmesi ve “Yün Bahçe” markası ile pazarlanması, uzun vadede yün üretim ve dokumacılığının desteklenmesi hedefleniyor. Merkezde düzenlenecek yabancı dil ve bilgisayar kurslarının da müteakip haftalar içinde başlaması planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA Kardeş Ülke Azerbaycan’ın Gençliğine Yatırım Yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN