Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Poyrak Bebek İçin ’dan Umut Işığı

Giriş Tarihi: 21.3.2015 09:08 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 21:50
Doğuştan karaciğer hastası Poyraz bebeğin hikayesini televizyondan izleyen Çorumlu TIR şoförü Hacı Yağcı, talihsiz bebeğe "gerekirse karaciğerinin tamamını vereceğini" söyledi. Poyraz bebeğin halası tüm testlerin tamamlanmasının ardından operasyondan vazgeçmişti.
Türkiye "mavi ışık hastalığı" diye de bilinen Crigler Najjar sendromlu Poyraz bebeğin dramını, babasının sanayi sitesinde 550 TL’ye yaptırdığı fototerapi yani ışık tedavisi cihazıyla duymuştu. Basında çıkan haberlerin ardından hastanede tedavisi gerçekleştirilip taburcu edilen 4.5 aylık Poyraz Ergün için planlanan karaciğer nakli halası Serpil Arıcan’ın vazgeçmesi nedeniyle gerçekleşmemişti.
Talihsiz bebek için yeni bir umut ışığı ’da doğdu. Poyraz bebeğin hikayesini televizyon haberlerinden izlediğini söyleyen Çorumlu TIR şoförü Hacı Yağcı (43), İHA muhabirine "hiçbir karşılık beklemeden gerekirse ciğerinin tamamını vereceğini" açıkladı.
İkisi evli dört çocuk babası olduğunu dile getiren Yağcı, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı ve Ankara Valiliği başta olmak üzere 11 ilgili kurumu telefonla aradığını ancak hiçbir sonuç alamadığını anlattı. Yağcı, Poyraz bebeğe karaciğer nakli konusunda yetkililerin kendisine yardımcı olmasını istedi.
"CİĞERİMİ VERMEK İSTİYORUM"
Kararı nasıl aldığını anlatan Yağcı, "15 gün önce televizyonda akşam haberlerini izlerken mavi ışık hastası Poyraz bebeğin haberini sonuna kadar izledim. Karaciğer nakli olması gerekiyormuş ve halası verecekmiş. Benim rahatsızlığım vardı, 4-5 gündür evdeydim. Dün sabah yine aynı televizyon kanallarından bir tanesinde izledim. Haberlerde halasının karaciğer naklinden son anda vazgeçtiğini söylediler. Sebebini bilemiyorum ama gerçekten sağlık sorunu yoksa yazık diyorum. Ben bu çocuğa kendi ciğerimi vermek istiyorum" şeklinde konuştu.
"11 NUMARA ARADIM HİÇBİR SONUÇ ALAMADIM"
Telefonla aradığı numaraları yazdığı kağıdı gösteren Yağcı, "Sağlık Bakanlığı’nı aradım, hiçbir sonuç alamadım, Başbakanlık’a ulaşamadım, Cumhurbaşkanlığı’nı aradım, sonuç alamadım. En son haber kanallarını aradım. Aktardıkları yerler hariç 11 numara aradım. Bu konuyla Sağlık Bakanlığı’nın bizzat ilgilenmesini istiyorum. Ciğerim uyarsa vermeye hazırım" çağrısında bulundu.
Televizyonda Poyraz bebeğin haberini izlediğinde neler hissettiğini anlatan Yağcı, "Ben de bir babayım. O anda çok üzüldüm. Bir babanım feryadını gördüm, bir anda kendi kendime ’ben bu çocuğa kendi ciğerimi vereceğim’ diye karar aldım. Ulaşmak istediğim yerlere ulaşamadım" dedi.
Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgililere seslenen Yağcı, "Lütfen bu konuyla alakadar olun. Ben bizzat kendi ciğerimi o çocuğa vermek istiyorum ve çocuğun yaşamasını istiyorum, o babanın gözlerinin gülmesini istiyorum. Tek dileğim budur" diye konuştu.
POYRAZ BEBEĞİN AİLESİNE ÇAĞRI
İkisi evli dört çocuğunun olduğunu söyleyen Yağcı, ailesinin de kendisini olumlu karşıladığını belirterek, "Çok güzel karşıladılar, hiç kimsenin bir şey dediği yok, sonuçta bir can. Babanın feryadını gördüğümde yıkıldım. ’Herkes uyuyor ama ben sabahlara kadar uyuyamıyorum, ağlıyorum, feryat ediyorum’ diyor. Onu anlayabilmek çok önemli bir şey" ifadelerini kullandı.
Yağcı, "Poyraz bebeğin ailesine şöyle bir çağrım olacak: Allah’tan hiçbir zaman ümitlerini kesmesinler. Yetkililer de yardımcı olursa ciğerimin gerekirse yarısını gerekirse tümünü veririm. Yeter ki o çocuk yaşasın. Bunu içimden gelerek, tüm samimiyetimle söylüyorum" diyerek, ilgililerden yardım istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Poyrak Bebek İçin Ankara’dan Umut Işığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN