Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kenya’ya Kırsal Kalkınma Alanında Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 27.3.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 27.3.2015 21:13
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan altı uzmandan müteşekkil bir teknik heyet tarafından Kenya’nın Garissa ve İsiolo eyaletlerine bir dizi çalışma ziyareti gerçekleştirilerek, tarım ve hayvancılık alanında inceleme ve projelendirme çalışması yapıldı.
Bu çalışma ziyareti kapsamında Kenya’nın Kuzeydoğusundaki Garissa Eyaleti ile doğusundaki İsiolo Eyaleti’nin en önemli kalkınma önceliği olan tarım ve hayvancılık sektöründe verimliliğin artırılması, tarımsal üretimde iklim şartlarına bağımlılığın azaltılması, besicilik, yem üretimi, hayvan yetiştiriciliği ve kesimi gibi alanlarda potansiyel işbirliği alanlarının belirlenmesi, ülkemizin bilgi ve tecrübesinin aktarılması konuları değerlendirildi.
Garissa Eyaleti’nde tarım ve hayvancılık alanında incelemelerde bulunan teknik heyet tarafından öncelikle bölgede kuraklığın etkili olduğu yerlerde yapılan tarım uygulamaları ve özellikle domates, biber, mısır, muz ve mango üretim alanları incelendi. Ayrıca, eyaletin temel gelir kaynağı olan hayvancılık alanında işbirliğinin geliştirilmesi ve katma değer sağlanması amacıyla bölgede yapımı devam eden bir mezbahane ziyaret edildi.
Teknik heyetin çalışmalarından son derece memnuniyet duyduğunu ifade eden Garissa Valisi Nathif Jama Adam, “Halkım adına eyaletimizde gerçekleştirdiğiniz projeler için şükranlarımı sunmak istiyorum. Bugün burada çalışmalarını gerçekleştiren heyetin, eyaletimiz ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kardeşlik ve gönül bağını güçlendireceğine inancım tam” dedi.
Çalışmalarına İsiolo Eyaleti’nde devam eden teknik heyet tarım alanlarını, besicilik çiftliğini ve mezbahaneyi ziyaret etti. İsiolo Eyaleti Valisi Genel Sekreteri’nin eşlik ettiği çalışma programından sonra değerlendirme görüşmesi gerçekleştirilen İsiolo Valisi Godana Doya “Eyaletimizin Türk halkının destekleri sayesinde her geçen gün daha da güçleneceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.
Kenya’da kırsal kalkınma alanında önemli teknik işbirliği projelerine imza atan TİKA’nın, yapılan çalışma ziyareti sonucunda oluşturulan somut projelerin hayata geçirilmesi ile bölgede tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine ve böylece bölgede gıda güvenliğinin sağlanmasına önemli katkı vereceği düşünülmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kenya’ya Kırsal Kalkınma Alanında Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN