Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tesk Başkanı Palandöken: “Maaş Zammına Camiamız Adına Sevindik"

Giriş Tarihi: 31.3.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 06:11
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun esnaf ve sanatkar emeklilerini yakından ilgilendiren açıklamalarını çok olumlu bulduklarını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emekli esnaf ve sanatkarımız için bugün iki müjde geldi. Uzun zamandır dile getirdiğimiz Sosyal Güvenlik Destek Primi oranının düşürülmesi ve en düşük emekli maaşı olan esnaf ve sanatkarımıza yapılacak maaş zammına camiamız adına teşekkür ediyorum” dedi.
Bütün çalışan emeklileri memnun edecek olan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin indirilmesini değerlendiren TESK Genel Başkanı Palandöken, şunları söyledi:
“Bu kesintinin emeklinin ne maaşına bir katkısı ne de bir geri ödeme yapılıyordu. Çalışmak zorunda olan emekli esnaf ve sanatkarımıza zor geliyordu. Şimdi yüzde 15 olan kesinti oranı yüzde 10’a indirilecek. Umarım ileride daha da iner bu oran. İkinci olarak en düşük emekli maaşı alan esnaf ve sanatkarımızı olumlu etkileyecek olan maaşı 1000 liranın altında kalan emeklilerine seyyanen 100 lira zam yapılacak olmasıdır. Maaşı 1000 ile 1100 lira arasında olan emeklilerin maaşı da 1100 liraya tamamlanarak denge sağlanmaya çalışılacak. Bugünkü açıklamalar en çok esnaf ve sanatkar kesimimize olumlu katkı sağlayacaktır.”
BORÇLARINI YAPILANDIRAMAYAN BAĞ-KURLUYA SAĞLIK HİZMETİ
Meclis gündemindeki tasarı yasalaştığında prim borçlarını yapılandıramayan 1 milyon 305 bin Bağ-Kur’lunun derhal sağlık hizmetinden yararlanacak olmasının esnaf ve sanatkâr açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Palandöken, “Yasa gereği sağlık hizmetinden yararlanamayan 1 milyon 305 bin Bağ-Kur’luyu ve ailesini zor durumda bırakacak. Tasarı Meclis’te yasalaştığında 12 aydan fazla borcu olan Bağ-Kur’lunun primleri dondurulacak. Böylece derhal sağlık yardımlarından yararlanması sağlanacak. Bağ-Kurluya sağlık hizmeti verilerek çok önemli bir eksiklik giderilecek. Bu nedenle tasarının bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tesk Başkanı Palandöken: “Maaş Zammına Camiamız Adına Sevindik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN