Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek Prim Ödeyen Emeklilere Zam Yok

Giriş Tarihi: 1.4.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:12
Yüksek Prim Ödeyen Emeklilere Zam Yok
Tüm Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, "Öncelikle gerçek bir İntibak Yasası’nın yapılmalı, tüm emeklilerin aylıkları buna intibak ettirilmeli, ondan sonra kişilerin çalışma dönemlerinde ödedikleri prime göre ya da çalışma, gün sayılarına göre değerlendirmeli" dedi.
Tüm Emekli-Sen Genel Başkanı Beysülen, maaşı 1000 TL’nin altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 100 TL zam yapılıp, yüksek prim ödediği için maaşı yüksek olanlara zam yapılmamasıyla ilgili düşüncelerini açıkladı.
"100 liranın bir esprisi yok" diyen Beysülen, "Zaten emeklilerin büyük bir kısmı bundan yararlanmayacak. Emeklilerin büyük bir bölümü bankalara borçlanmış durumda, bin liranın önemli bir kısmını kredi taksidi olarak geri ödüyorlar. Bunlar yapılacağına emeklilerin yan gelirlerle desteklenmesine ihtiyaç var. Yan gelirlerin önemli bir bölümü sendikasız işyerlerinde ve kamuda yan ödemeler emekli primine dahil değil dolayısıyla önce bunların uygulanması lazım" ifadelerini kullandı.
Taban aylık uygulamasının kaldırıldığını hatırlatan Beysülen, "Eskiden emekli olurken emekliler belli bir taban aylık vardı, o taban aylığın altındaki aylıklar hesaplamada altına gelse dahi bağlanmazdı, taban aylıktan bağlanırdı. Şimdi eğer taban aylık uygulaması devam etseydi, yeni bağlanan en alt aylık bin 71 lira olacaktı ama bugün o uygulama yok. Dolayısıyla verilen vaadin altı boş. Emeklilerin tamamının aylıklarının asgari bir rakama çekilmesine ihtiyaç vardır" dedi.
Öncelikle gerçek bir İntibak Yasası’nın yapılarak, tüm emekli aylıklarının buna intibak ettirilmesi, ondan sonra kişilerin çalışma dönemlerinde ödedikleri prime göre ya da çalışma, gün sayılarına göre değerlendirme yapılması gerektiğine dikkat çeken Beysülen, şunları söyledi:
"Cüzi farklar olabilir ama öncelikle emekli aylıkları arasındaki farklar değil hedef öncelikle emeklilerin bu ülkede yaşayabilecekleri ücrete intibaklarının sağlanmasıdır. Yoksa ’emekli aylıkları arasında farklar var, biz bu farkları gidereceğiz’ diyerek popülist bir yaklaşımla emeklileri gene mağdur edici, gene açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edecek düzenlemeler yeterli düzenlemeler değildir ya da göz boyamadan başka bir şey değildir. Emeklilere çağrıda bulunuyorum, bu vaatler seçim vaadidir, bu vaatler kanmayın. İntibak Yasası’nda yaşadığınız hayal kırıklığını bir kez daha yaşamayın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek Prim Ödeyen Emeklilere Zam Yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN