Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ASO Başkanı Özdebir: “Sanayiye Pozitif Ayrımcılık Memnuniyet Verici”

Giriş Tarihi: 2.4.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Açıklanan yeni teşvik paketini değerlendiren Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Biz uzunca bir süredir, sanayinin, üretimin ve yatırımın yeniden gündemin birinci maddesi olması gerektiğini söylemekteydik. Açıklanan teşvik paketini, bu talebimize verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz. Alınan bu tedbirleri sanayiye pozitif ayrımcılık olarak değerlendiriyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz” dedi.
Yatırımların yerinde yapılması gerektiğine dikkat çeken Özdebir, “Yüksek teknoloji yatırımları gelişmişlik düzeyine bağlı olarak ancak gelişmiş bölgelerde yapılabilir. Daha az gelişmiş bölgelerimizde ne nitelikli işgücü ne de orada çalışmak isteyecek yetenekli yönetici bulabilirsiniz. Bu nedenle Birinci Bölgede yapılacak olan ileri teknoloji yatırımlarına Beşinci Bölge teşviklerinden yararlanma imkanının sağlanması çok olumlu olmuş, sanayi üretiminin yüksek teknoloji yatırımlarına yönelmesinin önü biraz daha açılmıştır” ifadesini kullandı.
KKDF’nin sıfırlanmasını önemli olarak değerlendiren Özdebir, şunları kaydetti:
“Ancak, bu uygulamanın yapılacağı yatırım ve aramalı listelerinin çok dikkatli hazırlanması gerekir. Eğer KKDF, ülkemizde üretilen yatırım ve ara malları için uygulanırsa, bu yerli üretici için haksız rekabetin doğmasına yol açar. Bu nedenle kaş yapayım derken göz çıkarılmamalıdır.”
Zayıf seyreden iç talebin düşük büyüme performansında çok önemli bir rol oynadığını hatırlatan Özdebir, “Bu nedenle harcama eğilimi en yüksek toplumsal kesim olan emeklilere yapılan ödemelerin artırılması pazarın canlanmasına katkı sağlayacaktır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ASO Başkanı Özdebir: “Sanayiye Pozitif Ayrımcılık Memnuniyet Verici”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN