Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keçiören Etnografya Müzesi’nde Tarihe Yolculuk

Giriş Tarihi: 3.4.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Keçiören Etnografya Müzesi’nde Tarihe Yolculuk
Keçiören Belediyesi’ne bağlı Estergon Türk Kültür Merkezi’nde hizmet veren Etnografya Müzesi, 17. yüzyıla dayanan eserleriyle ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkarıyor. Türkiye’nin farklı illerinden eserlerin toplanmasıyla Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini yansıtan müzede bin 96 eser teşhir ediliyor.
Eserlerin bir kısmı Kına Gecesi Seremonisi, Sünnet Odası, Türk Hamamı, Kahve Kültürü, Selamlık, Türk Mutfağı, Oturma Odası, Günlük Oda, Bakırcı Odası, Çeyiz Odası, Eski Sokağı ismi verilen camekanlı bölümlerde, diğerleri ise vitrinler ve özel bölümlerde sergileniyor. Savaş döneminde kullanılan aletlerin, aksesuarların da olduğu müzede farklı malzemeden yapılmış ve dönemini yansıtan eserler büyük ilgi görüyor. Konya Müzesi’nden getirilen dört parçadan meydana gelmiş yiv süslemeli Osmanlı dönemine ait at alınlığı zırhı, 1691 tarihli dipçik ve kundak kısmı ağaçtan tetik, ateşleme tertibatı ve namlusu demirden yapılan tüfek ve demir-sac ve pirinçten yapılmış, bant üzerinde çift çizgili örgü motifi, 18.yüzyıla ait miğfer, müzenin en dikkat çeken eserleri arasında yer alıyor. Eserler arasında Osmanlı dönemine ait toga, küçük zincirlerden oluşan kısa kollu dik yakalı 18. yüzyıla ait zırh, cellat satırı, çelik kılıçlar gibi çok sayıda askeri malzeme bulunuyor.
DİNİ VE EL YAZMASI ESERLER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR
Hattat Ebul Hasan el Useyli’ye ait 1562 tarihli el yazması Kur’an-ı Kerim, besmeleyle başlayan Osmanlı dönemine ait Halveti Tarikat Şeceresi, yine 1861 tarihli Muhammed Rüstem Raşit’in neşrettiği Sufi Şeceresi gibi el yazması eserler de müzede sergileniyor. Geleneksel Türk kıyafetleri, para keseleri, kahve takımları, halı dokuma takımları, tabakalar, süs eşyaları gibi 18 ile 20. yüzyıllara ait eserler de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
2011 yılında KKTC Güzelyurt Belediyesi’nin katkıları ile Kıbrıs kültürünü anlatan büyük camekân bölüm ve yine Kazakistan Büyükelçiliği ile Keçiören Belediyesi’nin katkıları ile 2012 yılında “Tusau Kesu” törenini anlatan Kazak Çadırı müzeye sonradan eklenen bölümler arasında.
Estergon Türk Kültür Merkezi’nde hizmet veren Etnografya Müzesi’ni haftada bin 300 kişi ziyaret ederken, ayda bu rakam 5 bin 500 kişiyi buluyor. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, müzenin ziyaretçi akınına uğramasından memnun olduklarını belirterek, “Tarihine sahip çıkmayan toplumlar belleksiz oldukları için yok olmaya mahkumdur. Tarihin bize miras bıraktıklarını korumak, gelecek kuşaklara anlatmak için görsel bir hafıza olan müzelerimize gereken değeri vermekle yükümlüyüz. Etnografya Müzemiz, Estergon Türk Kültür Merkezimiz içinde vatandaşları tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarırken aynı zamanda bilgi dağarcıklarını da zenginleştiriyor. Bizler sadece müzemizle değil tarih sohbetlerimizle de gençlerimizin tarih bilincini geliştirmeyi ve belleklerini tazelemeyi sürdürüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçiören Etnografya Müzesi’nde Tarihe Yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN