Çin’den ATO Üyelerine Yeni İpekyolu’nda “Turk Cıty” Daveti

Giriş Tarihi: 5.4.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Çin’in Anhui Eyaleti’ne bağlı Chuzhou Belediye Başkanı Zhang Xiangan, yeni İpekyolu güzergahı olan Chuzhou’da kurdukları Turk City adındaki Türk ticaret, sanayi, kültür, eğitim, sağlık ve turizm merkezine Ticaret Odası’na (ATO) bağlı firmaları davet etti.
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Çin’in Chuzhou Belediye Başkanı Xhang Xiangan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından bir devlet projesi olarak ilan edilen ve Çin’de başlayıp Türkiye’ye uzanan yeni İpekyolu hakkında bilgi veren Chozhou Belediye Başkanı Xiangan, İpekyolu güzergahında bulunan Anhui Eyaleti’ne bağlı Chozhou şehrinde Turk City adında bir Türk ticaret, sanayi, kültür, eğitim, sağlık ve turizm merkezi kurmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bin dönümlük alan üzerine kurulacak Turk City’de bin 500 Türk firmasının yer almasının planlandığını anlatan Xiangan, “Türk firmalarına tahsis edilecek ofis ve mağazalar ile sanayi arsalarından ilk 3 yıl boyunca kira alınmayacak” dedi.
Amaçlarının Türkiye’ye gelmeden önce Çin halkının Türkiye ve ürünleri hakkında bilgi edinmesi olduğunu kaydeden Xiangan, bölgede yer alacak firmalara ücretsiz danışmanlık hizmeti de vereceklerini söyledi.
ATO Başkanı Bezci ise, yeniden canlandırılan İpekyolu’nun Türkiye’den geçirilerek Avrupa’ya ulaşmasının mesafeyi tartışılan diğer güzergah olan Rusya’ya göre 2 bin kilometre kısalttığını kaydetti. ATO’nun TOBB öncülüğünde kurulan ve karayolu gümrük kapılarının modernizasyonunu üstlenen Gümrük ve Turizm İşletmeleri Şirketi’nin ortağı olduğunu kaydeden Bezci, yine ATO’nun TOBB öncülüğünde Batı Anadolu’daki sanayici ve ihracatçıya ait yüklerin Avrupa’ya demiryolu ile ulaştırılması için kurulan Batı Anadolu Lojistik Organizasyonları A.Ş’nin de ortağı olduğunu söyledi. Bezci, “Çin’den Avrupa’ya kadar nerede ihtiyaç varsa gümrük kapıları modernizasyonunu yapabilir, BALO için ortaklık görüşmeleri sürdürdüğümüz Avusturalyalılar’la işbirliği halinde İpekyolu’nu Avrupa’ya ortaklaşa taşıyabiliriz” dedi.
Bezci, Çin, Türkiye ve Avusturya’nın ortaklaşa proje yürütebileceğini belirterek, “Ulaşımın geçtiği yerde anarşi olmaz, insanlar birbiriyle kaynaşır ve ticaret olur” diye konuştu.
Bezci, Turk City’nin karşılığı olarak Ankara’da da bir Çin City kurulabileceğini kaydetti.
YENİ İPEKYOLU TURK CITY
Çin’in Chozhou kenti yakınlarında kurulacak Turk City, bin dönüm arazi üzerinde yer alacak. Bin 500 Türk firmasının yerleşeceği tahmin edilen Turk City projesi tamamlandığında 20 bin civarında Çin ve Türk vatandaşının istihdam edilmesi öngörülüyor. 3 yıl boyunca firmalardan kira ücreti alınmayacak olan Turk City’de firmaların ürünlerini Çin genelinde toptan ve perakende olarak satmaları için internette Turk City online satış platformu kurulacak. Maden ve mermer ihraç edenler için serbest bölgede açık depo hizmeti verilecek olan projede, Türkiye’den yapılacak ithalatlar için lojistik merkezi, gümrükleme, depolama ve nakliye hizmetleri yer alacak. Turk City’ye katılacak firmalar için kısa vadede 500 milyon dolar, uzun vadede de 5 milyar dolarlık bir satış cirosu öngörülüyor. Proje kapsamında yer alacak şirketlere ücretsiz danışmanlık hizmeti de verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin’den ATO Üyelerine Yeni İpekyolu’nda “Turk Cıty” Daveti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN